• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PIRMADIENIS
2019-08-26


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėNetikri idealai
2011-05-12, 8:30:39
Anonimas


Esi nusiminęs, jog Justinas Bieberis išsiskyrė su Selena Gomez? Ar kad Beyonce baigia savo karjerą? Jei taip, tuomet tau verta diagnozuoti „celebričių“ garbinimo sindromą.

„Visuomenė tampa pernelyg susirūpinę įžymybių gyvenimu bei jų „netikrais jausmais“, - teigia Pietų Ilinojaus universiteto Medicinos mokyklos psichologas Jamesas Houranas. Apklausus 600 žmonių, Hourano tyrimų grupė iš JAV ir Didžiosios Britanijos nustatė psichiatrinę būseną (o greičiausiai – ligą), kurią praminė „įžymybių garbinimo sindromu“ (ang. celebrity worship syndrome). Tai yra „nesveikas“ domėjimasis turtingųjų ir „tobulųjų“ gyvenimais. Anot mokslininkų, maždaug trečdalis mūsų turi šį sindromą, tik žinoma – skirtingo lygio. Tam, kad įvertintų žmonių domėjimasi įžymybėmis, tyrėjai sugalvojo jų garbinimo „skalę“. Ją sudaro trys lygiai: pramoginis socialinis (tai yra tradicinis/normalus domėjimasis žvaigždėmis. Įžymybių garbinimo lygis čia yra simbolinis), ekstensyvus asmeninis (tai kiek rimtesnė garbinimo stadija. Asmuo šiame lygmenyje jaučia ryšį su žvaigžde), ribinis patologinis (žavėjimas ir garbinimas šiame lygyje virtęs beveik persekiojimu arba manija).„Įžymybių garbinimas egzistuoja nuo tada, kai pasaulyje atsirado „žinomų žmonių“, - teigia Jamesas Houranas. „Tačiau tokius mastus garbinimas pasiekė, matyt, dėl technologinio progreso, kuris leidžia mums burtis į virtualias bendruomenes, pristatyti jas visam pasauliui, jose bendrauti ir dalintis viskuo, kas įdomu ir rūpima.“ Kalbėdamas apie „įžymybių garbinimo sindromą“ Houranas atsargiai prideda, jog tam tikras žavėjimosi jomis laipsnis yra normalus ir, galbūt, netgi teigiamas reiškinys: „Įžymybės skirtingo amžiaus žmones gali įkvėpti būti geresniems nei jie yra, siekti aukštesnių tikslų.“

„Žmonės, kitaip nei kitos „rūšys“, daugiausiai informacijos apie juos supantį pasaulį gauna iš kitų žmonių, - teigia Pensilvanijos universiteto antropologas Francisco Gil-White’as. - Jie buvo „išrinkti“ ne tik tam, kad teigiamai vertintume sėkmingus individus ir mėgtume juos kaip pavyzdžius, tačiau ir tam, kad pataikautume jiems siekdami palankumo.“ Kaip tik prasidėjus naujam TV sezonui, kuriame programos „sproginėja“ nuo nesuskaičiuojamos daugybės pseudo žvaigždžių, pradedant muzikantais ir baigiant turtingų vyrų žmonomis, galbūt lietuviams irgi atėjo metas iš arčiau pažvelgti į savo „idealus“ ir rimtai pasvarstyti, ar tikrai jie verti tokio visuotinio garbinimo ir žavėjimosi.
„Įžymybės daugiau nebėra žmonės su ypatingais talentais, savybėmis ar išskirtinumais. Dauguma jų yra paprasčiausi rinkodaros specialistų sukurti produktai“, - drąsiai teigia Houranas. Jei jau net mokslininkai taip kalba, galbūt tikrai nederėtų leistis kvailinamiem ir kažkieno albumą padaryti platininiu, o TV laidos reitingus pakelti į neregėtas aukštumas?

Todėl reikia pripažinti, kad įžymybių garbinimo sindromas gali virsta tikra ir pavojinga liga, tad labai svarbu saugotis būti nesąmoningai įtrauktam į bulvaro pasaulį.Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Šiuolaikinio jaunimo vertybės
Netikri idealai

Įvertinimas
Įvertinimas:
3.1
Jau įvertino: 690

Įvertink!

Komentarai [ 0 ]

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos