• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PIRMADIENIS
2019-08-19


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėKas skatina lietuvius piratauti?
2011-10-30, 20:06:00
Dovydas Treinys


Šuolaikiniame pasaulyje, kurį valdo technologijos, dažnai galime išgirsti žodį "piratavimas". Girdime, kad tai - nelegalu, uždrausta, kompanijos praranda pinigus ir t.t. Tačiau lietuviai net nemano sustoti piratauti. Kas juos skatina tai daryti?
Kompiuterinis piratavimas – tai duomenų kopijų darymas ar duomenų modifikavimas pažeidžiant autorių teises. Dažniausiai pirataujami dalykai Lietuvoje: filmai, įvairios programos, žaidimai... Kas skatina lietuvius piratauti? Visų pirma - kaina. Lietuvoje vidutinis atlyginimas siekia vos pusantro tūkstančio litų. Legaliai perkant programas tektų už jas sukloti kelis šimtus, kai kurioms - tūkstančius. Juk žmogus, kuriam sumokėjus mokesčius, vos lieka pinigų, negali leisti šitokių pinigų programoms, ypač kai jas galima gauti nemokamai.
Taip pat piratauti yra žymiai patogiau nei pirkti programas legaliai. Juk nereikia eiti į parduotuves, laukti siuntinio ir pan. O jei parduotuvė neturi tos prekės? O jeigu siuntinys vėluoja arba visai neatvyksta? Pirataujant galima viską siųstis iš Interneto tiesiai į jūsų kompiuterį, tai nieko nekainuoja, užtenka žinoti kelis puslapius, užsiiminėjančius piratavimu, kurių yra tūkstančiai.
Failų ir programų dydžiams vis didėjant, failas siunčiamas ilgiau ir ilgiau... Interneto tiekėjai tai puikiai mato, todėl bando mums įsiūlyti kuo pigesnį ir greitesnį Internetą. Dėl to mūsų Internetas yra vienas geriausių pasaulyje. Filmą galime nelegaliai atsisiųsti per keliolika minučių. Žymiai greičiau nei kelias savaites laukti siuntinio.
Aš manau, kad vienas pagrinfinių aspektu, kodėl Lietuvoje taip intensyviai pirataujama, yra mūsų įstatymai. Vakarų šalyse visi vengia piratauti todėl, kad bet kada gali būti patikrintas jų kompiuteris, ar ten nėra nelegalių programų ir pan. Radus nelegalią programą kompiuterio sąvininkui taikomos sankcijos, baudos. O Lietuvoje pagal įstatymus, svetimas žmogus net negali įkelti kojos į mūsų namus.
Ką jau kalbėti apie kompiuterio tikrinimą. Kadangi niekas negali mūsų nubausti, mes ir toliau jaučiamės saugūs, nelegaliai "pumpuojam" programas, filmus, žaidimus ir kita.
Prie piratavimo Lietuvoje dar prisideda lietuvių nežinojimas apie piratavimą. Dauguma net nežino, kad tai – nelegalu. Kai kuriose mokyklose mokytojai vaikams rodo nelegaliai atsisiųstus filmus, tėvai prašo vaikų atsiųsti vieną ar kitą programą, namuose į kompiuterius įraštyos nelegalios operacinės sistemos...
Taigi, mano manymu, lietuvius skatina piratauti galimybė gauti failus nemokamai, greitai, patogiai ir žinojimas, kad jiems nebus taikomos jokios sankcijos ar baudos už tai. Lietuvos valdžia turėtų apsvarstyti galimybę įvesti įstatymus baudžiančius piratautojus, ir patys lietuviai turi susimastyti apie savo daromą žalą kompanijoms.Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Kas skatina lietuvius piratauti?

Įvertinimas
Įvertinimas:
2.8
Jau įvertino: 423

Įvertink!

Komentarai [ 1 ]
2011-11-07, 10:19:59
Kritikas rašo:
Na, yra daug gramatinių klaidų, šiaip būtų visai neblogas straipsnis, bet netik lituviai pritauja.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos