• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


SEKMADIENIS
2019-12-08


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėRūkymas
2011-11-18, 6:42:38
Augusta Valentukevičiūtė
Šiais laikais turbūt jau nenustebsime, jei išvysime paauglius rūkant cigaretes. Tai yra paplitusi problema jaunimo tarpe. Mokykla imasi veiksmų: vykdo įvairias akcijas, neleidžia moksleiviams rūkyti mokyklos teritorijoje. Tačiau dažnai tokios priemonės nepasiteisina: mokiniai nenustoja rūkyti, tiesiog jie tai daro už mokyklos teritorijos ribų arba po pamokų. Kodėl mokiniai taip daro?
Dažniausiai rūko tie jaunuoliai, kurių psichologinė pusiausvyra silpnesnė, gyvena ne ytin savarankiškai. Jie laužo taisykles. Tai yra maištavimo požymis, tai rodo, jog paauglys neturi galimybės savęs išreikšti kitais būdais. Dažniausiai tai daro tie vaikai, turintys problemų šeimoje arba tie, kurie susideda su prasta kompanija. Tačiau kartais tai daro iš pirmo žvilgsnio gero elgesio, puikiai besimokantys mokiniai. Tą darydami paaugliai bando įrodyti, jog jiems negalioja suaugusiųjų nustatytos taisyklės, bando panaikinti "geros mergaitės/gero berniuko" etiketę.
Manau, viena iš pagrindinių priežasčių yra kompanija. Dažnai, rūkydami kompanijoje, jie nori parodyti aplinkiniams, kad yra labai "kieti", esą jiems negalioja įstatymai, jiems nė motais tėvų, mokytojų įspėjimai apie rūkymo žalą. Šiuo atveju dažnai neigiamai suveikia tėvų spaudimas vaikams. Tačiau, dažnai,
net jei ir paaugliams nepatinka rūkyti, jie tai daro ne savo noru. Kodėl? Nes bijo būti išjuokti draugų.
Kita priežastis - tiesiog smalsumas. Neretai vaikai nuo pat mažumės mato, kaip aplinkiniai rūko, nekeista, kodėl jiems ir patiems atsiranda noras pabandyti.
Dažniausiai smalsumas patenkinamas pabandant rūkyti tik vieną kartą, nes paaugliams dažnai nepatinka cigarečių kvapas, jiems svaigsta galva, ima silpnumas,  pila prakaitas, pykina. To dažniausiai užtenka smalsuoliams. Jie supranta, kad tai nėra gerai ir gali puikiai be to apsieiti. Tačiau neretai juos tai "užkabina" : jiems patinka cigarečių kvapas, jų laikinas poveikis: apsvaigimas, be to, tai vienas iš būdų pasirodyti šauniam. Būna, kai draugai pasako, jog tai dėl to kad tu nerūkai, kad reikia dažniau rūkyti ir bloga savijauta praeis. Tą išgirdęs, paauglys taip ir daro, o girdėdamas draugų pagyras, jis jaučiasi tapęs suaugusiu bei begalo šauniu. Tačiau, iš tikro, jis palaipsniui save žudo.
Visos šios priežastys veda į vieną didelę problemą - priklausomybę nuo rūkymo. Jie to nebedaro dėl kompanijos, dėl to kad parodytų esantys šaunūs. Paaugliai  tai daro dėl to, kad... jaustųsi normaliai. Tai nebeteikia didelio malonumo, mokiniams reikia rūkyti dėl to, kad sugebėtų susikoncentruoti. Tai jau nebėra grupinis ritualas, tai yra fizinis poreikis rūkyti, kuris veda prie išties blogų dalykų. Laimė, jeigu jaunuolis yra psichologiškai stiprus ir turi valios mesti rūkyti. Tačiau dažniausiai tai tampa didele problema, lydinčia žmones visą likusį gyvenimą. Žmogaus noras mesti rūkyti dažnai būna per mažas ir jis nebesugeba tam atsispirti.
To pasekoje, jam rūkant didėja tikimybė susirgti vėžiu (dažniausiai-plaučių), širdies ir kraujagyslių ligomis, lėtinėmis plaučių ligomis. O susirgus, rūkymo pasekmės gali privesti net iki mirties.
Taigi, ar verta?

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Rūkymas

Įvertinimas
Įvertinimas:
2.9
Jau įvertino: 640

Įvertink!

Komentarai [ 0 ]

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos