• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


TREČIADIENIS
2019-12-11


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėUtena – gražus miestas
2011-05-20, 8:33:48
Monika Morkūnaitė


Miesto grožis – subtilus dalykas, kiekvieno suprantamas skirtingai. Mano manymu, jis susideda iš trijų dėmenų: gyventojų, architektūros bei sąlyčio su gamta. Štai, pavyzdžiui, Lietuvos sostinė Vilnius asocijuojasi su senovę menančiu Gedimino bokštu, o išgirdę Klaipėdos pavadinimą daugelis prieš akis mato banguojančią Baltijos jūrą. Tačiau to neužtenka, kad būtų galima vienareikšmiškai teigti, jog jie – tikrai gražūs miestai. Miestas gali neturėti jokio įspūdingo kultūrinio paminklo ar žymaus gamtos kampelio, bet jeigu jame vyrauja visų trijų prieš tai išvardintų aspektų harmonija, verta pripažinti, jog jis turi viską, ko reikia gražiam ir tvarkingam miestui.
Galbūt Utena ir nėra tokia žymi kaip Vilnius ar Klaipėda, bet visgi galiu drąsiai teigti, kad šis senas miestas Lietuvos rytuose yra tikrai ypatingas. Visų pirma, jį garsina ne vienas ir ne du daug pasiekę ir nusipelnę žmonės, tokie kaip prozininkas, dramaturgas, publicistas Saulius Šaltenis, dviratininkė Simona Krupeckaitė, talentingos dainininkės Augustė Vedrickaitė ir Rasa Bubulytė. Galbūt Utena ir nepasižymi ypatinga architektūra, tačiau tiek ilgalaikiai gyventojai, tiek miesto svečiai vis dažniau pripažįsta, jog miestas gražėja „ne dienomis, o valandomis“. Neseniai uteniškius nudžiugino jaukus Vyžuonėlio parkas, prieš trejus metus rekonstruota A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, pastatytas daugiafunkcinis sporto kompleksas, per neįtikėtinai trumpą laiką atgaivinęs merdėjantį Utenos krepšinį. Žmogaus rankos pernelyg nepaliesta ir natūraliai miestą gražinanti gamta sukuria jame mažai kur išlikusią dabarties ir praeities harmoniją. Čiurlenančios upės, ežerai, svajingai ošiantys pušynai ramiai ir taikiai įsileido modernių statinių atsiradimą. Retas miestas naujųjų technologijų persmelktame XXI a. sūkuryje gali pasigirti tokia idealia abiejų pradų vienybe. Todėl tiek Lietuvoje, tiek užsienyje miestą garsinantys uteniškiai, pamažu vis atsirandantys ir restauruojami statiniai bei žmogaus rankos beveik nepaliesta gamta leidžia neabejotinai vadinti Uteną gražiu ir jaukiu miestu.

Nenorėčiau sutikti su tais, kurie teigia, kad Utena – didelį kaimą primenantis niekuo neypatingas miestas, kuris visai nenusipelno būti vadinamas gražiu. Kai kas sako, jog nors Utenoje nemaža gabių žmonių, nei vienas iš jų nėra pasiekęs pasaulinės šlovės ir išskirtinių aukštumų. Štai kalbant apie sportą, daug kas mėgsta pašiepti Utenos „Juventus“ krepšinio komandą, kurioje 2010/2011m. sezone žaidė vienintelis uteniškis, ir tai nebuvo pirmojo penketo žaidėjas. Dažnai kritikuojami senoviniai daugiabučiai, o ypač blokiniai sovietmečio laikais statyti namai, kai tuo tarpu naujų, restauruotų daugiabučių – vos vienas kitas. Kai kam užkliūna ir Utenos gamta, esą dauguma poilsiaviečių čia itin nuobodžios, kad jose galėtumei leisti laiką, o Dauniškio ežeras toks užterštas, kad jame nei nekyla noras maudytis. Taigi vyrauja nuomonė, jog Utenos žmonės tikrai neturi priežasčių didžiuotis savo miestu vien dėl visų prieš tai išvardintų trūkumų.
Mano manymu, tai, ką išdėsčiau kaip Utenos miesto minusus, tėra tik nedidelė smulkmena, į kurią neverta kreipti dėmesio. Nesakau, kad tai netiesa, tačiau argi egzistuoja pasaulyje nors vienas miestas, kuri neturėtų tokių „trūkumų“ kaip Utena? Juokinga išvis vadinti tai trūkumais. Juk yra tokių miestų, kuriuose, kad ir kokie modernūs ir prabangūs jie būtų, klesti nusikalstamumas. Tokiu atveju jau geriau senoviniai daugiabučiai, nei kiekviename skersgatvyje tykantys nusikaltėliai. Kalbant apie gamtos užterštumą, kiti žmonės taipogi tik džiaugtųsi, jei turėtų galimybę maudytis tokiame ežere kaip Dauniškis. O kai kur išvis, nors ir klesti puiki architektūra, nei su žiburiu nerasi bent žiupsnelio natūralios gamtos. Jei jau kalbėti apie įžymius žmones, manau, kad uteniškiai, kaip tokio nedidelio miesto gyventojai yra pasiekę daug daugiau, nei kartais yra galima pasvajoti. Todėl manau, kad faktas, jog Utena tikrai yra išskirtinai gražus miestas, negalima paneigti tokiais, palyginus, nereikšmingais dalykais.
Galiu pateikti daugybę pavyzdžių, kodėl Utenos miestas yra vertas vieno šauniausių miestų šalyje vardo. Nepaisant to, ką jau paminėjau, mieste ypač išsivysčiusi pramonė. Lietuvoje ir už jos ribų miestą garsina Utenoje gaminami trikotažo gaminiai, alus, pienas, mėsa. Miestas yra išlaikęs žirgų sporto tradicijas - kasmet vasarą Utenos Rašės hipodrome ir žiemą Dusetose ant Sartų ežero susirenka daugybė smalsių žiūrovų. Uteniškiai džiaugiasi dviem puikiomis bažnyčiomis, net trimis gimnazijomis, Dailės bei Muzikos mokyklomis. Net 1929m. įkurtas išskirtines parodas organizuojantis Utenos kraštotyros muziejus. Taigi manau, jog visi šie pavyzdžiai dar labiau sustiprino mano teiginį, kad Utenos miestas yra labai išpuoselėtas ir gražus.
Aš tvirtai laikausi savo pozicijos, nes pateikiau daugybę įrodymų, kodėl Utena yra verta gražaus miesto vardo. Juk reikėtų labai atsižvelgti ir į tai, jog jos plotas visai nedidelis, tik apie 15km2, o toks mažas miestas išaugino daugybę gabių, jį garsinančių žmonių. Tobulėjanti miesto architektūra giriama kone kiekvieno miesto svečio, o gamtos grožis stulbina ne tik atvykėlius, bet net ir senus šio miesto gyventojus. Tiems, kurie teigia, kad Utena niekuo neišsiskiria ir neturi kuo didžiuotis, atsakau, kad galbūt tai ir nėra tobulas miestas, tačiau jis tikrai niekuo nenusileidžia nei vienam Lietuvos ar kitų Baltijos šalių miestui. Savaime suprantama, Utena yra mano tėviškė ir turbūt aš nė negalėčiau apie ją kalbėti kitaip, bet tikiu, kad visi tie nuopelnai, kuriuos išvardinau, nepaliks nei vieno abejingo, kad šis miestas tikrai yra gražus.


Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Angelų mįslė
Geišos. Kas jos iš tiesų?
Neatrasta futbolo magija
Kas iš tiesų yra mokykla
Utena – gražus miestas
Ar mokame būti laimingi?
Apie žmogaus elgesį su gyvūnais
Odė meilei
Rugpjūčio dramos

Įvertinimas
Įvertinimas:
3.5
Jau įvertino: 1212

Įvertink!

Komentarai [ 22 ]
2011-10-24, 10:05:02
Žygimantas rašo:
Tikrai gražus, išsamus darbas.
2011-10-10, 8:58:33
Paulius rašo:
Utena gražiausias miestas Lietuvoje!
2011-10-09, 20:27:59
Rokas rašo:
Utena tikrai yra gražus miestas
2011-10-03, 10:29:38
Tadas rašo:
Sutinku 100proc.
2011-10-03, 10:27:28
Adelė rašo:
kiek esu buvusi kituose miestuose Utena man asmeniškai yra vienas iš gražiausių miestų. gal dėlto kad čia gyvenu?
2011-10-03, 10:26:11
Edvinas rašo:
netoks blogas sitas miestelis utena
2011-10-03, 10:21:59
Martynas rašo:
Tiesiog kartais reikia tokių straipsnių, kad atvertų tau akis ir parodytų, kad ne taip jau ir blogai gyvenam.
2011-10-03, 10:11:57
Dovydas rašo:
Tikrai gražus miestas. Kiek esu buvęs kituose Utena nusileidžia savo grožiu tik Vilniui, Kaunui ir kitiems dideliems miestams.
2011-10-03, 10:07:57
Ligita rašo:
Visiškai sitinku su tuo jog Uyena yra labai gražus miestas. Pažiūrėjus vien į tai koks miesto plotas mažas. Nesvarbu kiek buvo pinigu išleista puošiant miestą, bet rezultatai tikrai geri. Manau, jog Utena gali šiuo tuo ligiuotis su Vilnium ir kitais didžiaisiais miestais!
2011-10-03, 10:07:50
Eligijus rašo:
Tiesiog puiku, kad yra giriamas šis miestas Utena.
2011-10-03, 9:14:19
Miglė rašo:
Utena vienas iš gražiausių miestų. Įsitikinau kai vyko Utenoje miesto šventė
2011-10-03, 9:14:06
Laura rašo:
Utena tikrai labai gražus miestas.
2011-10-03, 9:13:09
Greta rašo:
Mes
2011-10-03, 9:09:37
Tadas rašo:
As pritariu Ignui. Utena išties puikus miestas
2011-10-03, 9:05:51
ignas rašo:
Sutinku, kad Utena šaunus miestas, ir man patinka čia gyventi.
2011-06-24, 20:27:31
iyZYpmlpIlufkozgbUP rašo:
C5a6Q0 , [url=http://vodzxgtdrnys.com/]vodzxgtdrnys[/url], [link=http://zrstpsbqpakq.com/]zrstpsbqpakq[/link], http://prhodjbpgwez.com/
2011-06-23, 14:11:24
tHlSMcgvxLVAKHSTb rašo:
9XJono lbrhllrvbigc
2011-06-22, 20:52:15
JcECEowhXP rašo:
PqbXs9 , [url=http://ehcumzbpbryi.com/]ehcumzbpbryi[/url], [link=http://dntiqrnlzvpb.com/]dntiqrnlzvpb[/link], http://lmosjabwyhks.com/
2011-06-22, 11:02:01
ySdKhTvmPTjykUAEd rašo:
b4N2TO sodnjajckcbn
2011-06-21, 18:46:06
fhxMMFhsh rašo:
Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for he asnewr.
2011-06-21, 18:45:38
boAuzcxf rašo:
I feel so much happier now I udnerstand all this. Thanks!
2011-05-24, 23:38:48
Dee rašo:
Sutinku visiškai. Utena nuostabus miestas ir man gera čia gyventi.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos