• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


TREČIADIENIS
2019-12-11


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėNeatrasta futbolo magija
2011-11-04, 6:39:19
Monika Morkūnaitė


Turbūt nė nereikia sakyti, kas gi yra futbolas. Tai – populiariausia pasaulyje sporto šaka, pritraukianti milijonus žiūrovų, savo manija užkrečianti daugybes žmonių iš įvairiausių šalių, nepaisant jų lyties ar amžiaus. Norint pradėti žaisti futbolą nereikia beveik nieko – tik kamuolio, vartų ir, žinoma, begalinio noro. Iš pirmo žvilgsnio neatrodo taip jau ir įdomu – kaip kai kas mėgsta juokauti, futbolas – tai toks žaidimas, kur visi žiūri, kaip 22 milijonieriai varinėja kamuolį. Kurgi iš tiesų slypi futbolo magija ir kas tie magai, apkrėtę ja visą pasaulį?

Futbolo tėvyne laikoma Anglija, joje šis žaidimas pradėtas žaisti XIXa. viduryje. Tačiau iš tiesų šio sporto šaknys siekia Antikos laikus, manoma, kad jis atsirado dar senovės Egipte. Ten mokslininkai aptiko ne tik šio žaidimo piešinių, bet ir kamuolių. Tiesa, senovėje vietoj kamuolio buvo naudojama oda apvilkta kiaulės šlapimo pūslė, o Renesanso laikais Italijoje buvo žaidžiamas šių dienų futbolui artimas calcio. Įdomu tai, kad šiuo žodžiu futbolas Italijoje vadinamas dar ir šiandien. Taigi futbolo istorija išties sena, bet pagrindinis klausimas – kas gi padarė šią sporto šaką tokią populiarią – lieka neatsakytas.
Lietuvoje įprasta manyti, kad futbolas – pernelyg nuobodus sportas, o bet kokį domėjimąsi atbaido ir tai, kad lietuvių pasiekimai šioje srityje ne patys geriausi. Taip, jie tikrai kuklesni nei krepšininkų, tačiau drįstu prognozuoti, kad Lietuvoje išauš ir futbolo era. Pirmąsias rungtynes Lietuvos futbolo rinktinė sužaidė 1923m. su Estijos nacionaline komanda ir tąkart buvo priversta tenkintis triuškinančiu pralaimėjimu 5:0. Tačiau, verta paminėti, jog mūsų šalies komandos pergalė didžiausiu skirtumu buvo pasiekta prieš tą pačią Estijos komandą – tą laimingąją 1995m. gegužės 20d. lietuviai šventė pergalę net 7:0. Kad ir koks miglotas šiandieninis lietuviškas futbolas, tikrai nereikėtų sakyti, kad jis neturi ateities ar, juo labiau, talentingų žaidėjų. Užsienio klubuose žaidžia daugiau negu šimtas mūsų tautiečių, o tai, kaip tokiai mažai šaliai, ir dar užvaldytai krepšinio manijos, yra išties daug. Visgi kol lietuviško futbolo žvaigždė vis dar kyla ir tai daro ganėtinai lėtai, lietuviai, besidomintys futbolu, labiau linkę atiduoti savo simpatijas užsienio klubams.
Populiariausios pasaulio futbolo lygos – tai UEFA čempionų lyga, Anglijos Premier lyga, Ispanijos Primera lyga, Vokietijos Bundesliga ir kt. Mylimiausiomis viso pasaulio futbolo fanų komandomis laikomos tokios futbolo milžinės kaip „FC Barcelona“, „Manchester United“, Real Madrid“, „Chelsea“, „Liverpool“. Šių komandų rungtynes ištikimiausi jų aistruoliai stebi iš įvairiausių pasaulio kampelių, o tokiose šalyse kaip Anglija ar Ispanija plačiai paplitęs futbolo fanatizmas – reiškinys, kuomet futbolo gerbėjai nepraleidžia nei vienerių rungtynių, perka įvairiausią mylimos komandos atributiką, dievina jos žaidėjus ir netgi patys siekia tapti komandos dalimi (tam skirtos specialios kortelės, kuriomis aistringiausi gerbėjai gali paremti klubą finansiškai, o mainais gauti įvairių privilegijų).
Legendinio futbolininko Diego Maradona tėvynė Argentina gali pasigirti visiškai neįprastu reiškiniu – maradonininkų bažnyčia, apie kurią galima daugiau sužinoti filme „Maradona by Kusturica“. Tai – savita religijos parodija, tačiau maradonininkų tikslas nėra išsijuokti iš religijos, ši bažnyčia buvo įkurta patiems aistringiausiems ir fanatiškiausiems legendinio žaidėjo garbintojams, kurie šventai įsitikinę, jog tai – geriausias visų laikų futbolo žaidėjas, už kurį geresnių nebuvo ir nebus. Norintys įstoti į maradonininkų bažnyčia privalo įmušti įvartį, primenantį taip pat jau legenda tapusį Diego Maradonos smūgį rungtynėse su Anglijos nacionaline rinktine 1986m., pavadintą „Dievo ranka“. Štai pora, norinti būti sutuokta būtent maradonininkų bažnyčios „dvasininko“, privalo duoti specialius įžadus, o vėliau, dalyvaujant tiek jaunajai, tiek jaunikiui, pelnyti savo vedybas įšventinantį įvartį. Ir tai tik – keli pavyzdžiai iš gyvenimo tų, kurie be futbolo jo neįsivaizduoja.
Geriausiu pasaulio futbolininku jau antrus metus iš eilės tituluojamas jaunasis futbolo vunderkindas iš Argentinos Lionel Messi. Šis vaikinas, kadaise pravardžiuotas „blusa“ ir „mažyliu“, nuo 2004m. žaidžia pagrindinėje „FC Barcelona“ sudėtyje ir sparčiai artėja prie šios komandos visų laikų rezultatyviausio žaidėjo.
Regis, Lietuva turės dar palaukti, kol ją ištiks tokia didžiulė futbolo karštinė, kaip, tarkime, Anglijoje ar Argentinoje, tačiau kaip sakoma, viskam savas laikas. Anglija turi futbolą, Lietuva turi krepšinį. Štai Ispanija gali pasigirti ir tuo, ir tuo. Tačiau tai nereiškia, kad esame kažkuo prastesni – išties ne, juk ir taip esame pasiekę daugiau nei galima tikėtis iš tokios mažos šalies. Belieka viltis, kad futbolo lygis Lietuvoje tik kils, o populiarumas vieną dieną gal net prilygs krepšiniui, ir mūsų šalis atras kol kas dar nepažintą, bet labai viliojančią ir kone visą pasaulį pavergusią futbolo magiją.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Angelų mįslė
Geišos. Kas jos iš tiesų?
Neatrasta futbolo magija
Kas iš tiesų yra mokykla
Utena – gražus miestas
Ar mokame būti laimingi?
Apie žmogaus elgesį su gyvūnais
Odė meilei
Rugpjūčio dramos

Įvertinimas
Įvertinimas:
2.9
Jau įvertino: 745

Įvertink!

Komentarai [ 1 ]
2011-11-07, 10:29:47
Augusta rašo:
Pirmenybę teikiu krepšiniui, bet manau, kad futbolas - visai įdomus žaidimas.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos