• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


ANTRADIENIS
2019-12-10


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėGaiviųjų gėrimų sudėtis ir poveikis žmogaus organizmui
2009-01-15, 20:28:59
Edgaras Kuodys


Tikriausiai pamatę tokią antraštę, pagalvojote, kad ir vėl kažkas aiškins, kaip reikia gyventi, ką valgyti, ką gerti, bet ne... Mes norėtume parodyti savo darbo rezultatus ir tik priversti susimąstyti apie gyvenimo kokybę.

Vienas iš svarbiausių nuolatinių šiandienos rūpesčių - sveikata ir sveiko gyvenimo būdo ieškojimas. Dažniausiai tuo susirūpiname tada, kai pasijaučiame blogai, kai atsiranda pirmieji ligų simptomai. O ar sunku rūpintis savo sveikata dar prieš susergant: gerti vitaminus, sportuoti, vartoti mums nekenksmingus produktus? Juk tai, kas kartais atrodo tik smulkmena, gali išgelbėti gyvybę.

Žmonės, norėdami vykdyti gyvybines funkcijas, turi valgyti. Kūnui reikia maisto, kad jis galėtų dirbti, augti, atsinaujinti. Maiste turi būti vandens ir penkios gyvybei svarbios maistinės medžiagos – baltymai, angliavandeniai, riebalai, vitaminai ir mineralinės medžiagos. Tačiau dažnai gauname ir visiškai nereikalingas, net kenksmingas mūsų organizmui medžiagas. Tai įvairūs dažikliai, saldikliai, kurie gal ir suteikia mūsų mėgstamiems gėrimams skonį ir kvapą, bet taip pat labai kenkia sveikatai.

Tikriausiai daug kartų esame pirkę vaisvandenius ir net nesusimąstę apie sveikatai daromą žalą. Gal ir girdėjome apie tai, bet nepatikėjome ar tiesiog nenorėjome atsisakyti savo spalva, skoniu viliojančių gėrimų. Šiuo metu jų pasirinkimas yra didžiulis: "American cola", "Apelsinų skonio Festis" ir t. t. Bet ar tikrai jie kenkia? Ką reikėtų rinktis - gaiviuosius gėrimus, mineralinį, ar natūralų, negazuotą vandenį? Kuris iš šių pateiktų variantų yra sveikiausias? Šis klausimas kankina ne vieną žmogų, besirūpinantį savo sveikata.

Kodėl maisto produktuose naudojamos dažančios medžiagos? Spalva – svarbi prekių savybė, kuri žadina apetitą. Pagrindinės dažiklių panaudojimo maisto produktuose priežastys yra: natūralios spalvos kompensavimas, kuri prarandama dėl šviesos, oro, aukštos temperatūros, drėgmės ir laikymo poveikio, natūralių pokyčių, vykstančių sezoniniuose neapdorotuose maisto produktuose juos transportuojant ir laikant, kompensavimas (kad vartotojams patraukliai atrodytų naudojamos nepriimtinos dažančios medžiagos); Natūralios spalvos, būdingos atitinkamam maisto produktui, suteikimas.

Pirmasis mūsų atliktas eksperimentas buvo kepenų katalazės tyrimai. Bandymai įvyko sėkmingai, nes ant kepenų užpylėme 3% vandenilio peroksido, išsiskyrė deguonies dujos. Bandymai parodė, kad vaisvandeniai kenkia žmogaus organizmui bei trukdo kepenų katalazei skaidyti kenksmingas medžiagas ir išskirti deguonies dujas. Paaiškėjo, kad sveikiausia gerti vandenį ir Apelsinų skonio "Festis" (iš "American cola", Apelsinų skonio "Festis", "Rasa", "JONNY", "Spring drink", Multivitaminų skonio "Festis", "Frutto Ice Tea", "Frutino", Rasa "Frut").

Antrasis - saliero ir gaiviųjų gėrimų tyrimas. Pripylę į kolbas gaiviųjų gėrimų (pasirinkimas iš "American cola", "Spring drink", "Festis" multivitaminų, "Festis" apelsinų skonio, "Frutino"), perpjautą ir susmulkintą salierą sudėjome į kolbas. Stebėjome įvykius ir pamatėme, kad jau po dienos buvo rezultatai. Gaivieji gėrimai pradėjo kilti saliere esančiais vandens indais ir išryškėjo spalva. Pasiėmę liniuotę tiksliai išmatavome, kiek nuo saliero apačios pakilę gaivieji gėrimai, rezultatus palyginome, taip pat padarėme ir su spalvos intensyvumu kiekviename bei pokyčiais nuo originaliosios spalvos. (Tai buvo lyg lenktynės saliero stiebu ). "Nugalėtoju" tapo "Frutino" nes jo poslinkis buvo mažiausias. Be to, mums buvo keista, kad "lenktynes" (didžiausias poslinkis) laimėjo "American cola".

Dar vienas įdomus bandymas - darbas su dantimis ir gaiviaisiais gėrimais. Darbas vyko ilgai. Dantis gėrimuose laikėme 40 dienų. Bandymo metu pastebėta, kad uždarose ir atvirose kolbose gauti gana skirtingi rezultatai. Pastebėta, kad dauguma dantų įgavo gaiviųjų gėrimų spalvas.

Rezultatai

• Gaivieji gėrimai paveikė dantų emalį ir dentiną.
• Geriausiai nudažė „Frutino“ gėrime esantis dažiklis.
• Prasčiausiai nudažė „Spring drink“ gėrime esantis dažiklis.

Išvados

1. Šie tyrimai įrodo, kad vaisvandeniai lemia kepenų fermento – katalazės - veiklą, nes susilpnėja vandenilio peroksido (H2O2) skaidymas, todėl manome, kad mūsų tirti gėrimai mažiau ar daugiau yra kenksmingi žmogaus organizmui.
2. Remiantis anglies adsorbcinėmis savybėmis, nustatėme, kad dažiklis, esantis "American cola" gėrime, yra stipriausiais, nes reikėjo didžiausio kiekio anglies jam adsorbuoti.
3. Nustatėme, kad aktyvuota anglis yra veiksmingesnė už medžio anglį.
4. Apibendrinę apklausos rezultatus nustatėme, kad:
   1. Respondentai mėgsta gerti vaisvandenius.
   2. Respondentai dažniausiai vasarop geria vaisvandenius dėl to, kad skanu, nors ir žino, kad šie gėrimai gali kenkti jų sveikatai.
5. Nustatėme mūsų tirtų gėrimų sudėtį, todėl informuosime žmones apie pavojingas medžiagas, esančias gėrimuose. Pavyzdžiui, acesulfamas K (E950), saulėlydžio geltonasis FCF (E110), kochinelas raudonasis A (E124) ir t.t.
6. Gaiviuosiuose gėrimuose esančios medžiagos turi neigiamos įtakos dantų emaliui bei dentinui.
7. Gaiviuosiuose gėrimuose yra sulfitinė amoniakinė karamelės (E150d), azorubino (E122), beta karotino (E160a), saulėlydžio geltonojo FCF (E110), ponso 4R (E124), kochinelo raudonojo A (E124) dažiklių.
8. Saliero stiebo dalį geriausiai nudažė "American cola" gėrime esantis dažiklis.
9. Sunkiausiai išsiplauna audinys pamirkytas vyšnių gėrime "Frutino".

Labai dėkojame prie mūsų projektinio darbo prisidėjusiai ir mums jį pasiūliusiai chemijos mokytojai A. Zarankienei. Ji mums pasiūlė pratęsti jau prieš 2 metus vykdytą panašų projektą, kuris pavadintas "Gaiviųjų gėrimų sudėtis ir poveikis žmogaus organizmui". Taip pat dėkojame ir mūsų draugams, kurie padėjo tuo laikotarpiu, kol buvo vykdomas darbas.

P.S. Mes tikrai nenurodome, kuriuos gaiviuosius gėrimus gerti ne tik dėl to, kad patariame jų negerti, bet todėl, kad niekas nenurodys, kaip Jums gyventi.


Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Gaiviųjų gėrimų sudėtis ir poveikis žmogaus organizmui

Įvertinimas
Įvertinimas:
2.9
Jau įvertino: 1048

Įvertink!

Komentarai [ 11 ]
2011-10-03, 9:24:06
Cukrius ir Ernis rašo:
Šeip kartais net nepagalvojame,kad geriame chemiją.
2009-10-23, 19:33:13
eee rašo:
: ops: ops: : : : : : : : :
2009-01-28, 19:34:57
Edgaras rašo:
Taip, dalyvaujame ir nacionaliniuose ir vietinuose Jei turit ideju mano emailas: kuodys.edgaras@yahoo.com
2009-01-28, 19:30:07
Edgaras rašo:
Artūrai, Taip. Mes tęsiame jūsų darbą. Darbe tai pasakoma. Rašytoja, o jums koks skirtumas kokie dantys?
2009-01-26, 2:14:35
Arturas rašo:
Sveiki Maloniai nustebau pamates si straipsni. Pries kokius 6 metus, kai mokiausi A. Sapokos gimnazijoje su pora entuziastu buvome pradeje si darba, taipogi laikeme vaisvandeniuose dantis-tasyk zmoniu meginome veikti ir kepenis, deja tasyk mum su kepenim neitin pavyko gauti rezultatu kuriuos galima butu adekvaciai vertinti. Saunu kad domites, darote, turite entuziazmo. Kalbant apie darba, manau jus pasistumejote. Nors jeigu ziureti grieztai, tai pradedant pacia darbo ideja ir baigiant tuo ko pasieket dabar,darbas ir jo pavadinimas niekada net 80% neatitiko vienas kito, o tyrimai ir rezultatai yra tokie, kad yra labai daug galimybiu daryti ivairiausias isvadas, arba kai kuriu isvadu is to daryti tikrai negalima. Bet tirti manau idomu yra, ir tyrimai tokie gan spalvingo pobudzio. Ar bandysit su siuo darbu dalyvauti kur nors? - konferencijose, ar jaunuju mokslininku konkursuose?
2009-01-19, 17:44:20
"Rašytoja!!!" rašo:
O tai kokio žinduolio?
2009-01-18, 14:51:37
Edgaras rašo:
Taigi, pasistengsiu atsakyti i visus klausimus ir nuomones. Musu darbas yra labai ilgas taigi išvadų taip pat labai daug. Mokslininkai teigia, kad vartojimo laikas susideda iš trumpalaikių vartojimų. Mano vieno pavardė todėl, kad aš dabar atsakingas už projektą, bet aš ne vienas dariau. Dabar apie kepenis. Kepenys buvo visiškai šviežios ir jos buvo kiaulės, nes kiaulių organizmai yra panašiausi į žmogaus. Dantis gavome iš gamtininko Vido. Dantys žinduolio.
2009-01-17, 15:16:34
Faithless rašo:
Straipsnio pavadinimas ''Gauviųjų gėrimų sudėtis ir poveikis žmogaus organizmui'' tačiau pasigedau išvadose to poveikio, nes buvo rasoma tik kas kaip ką nudažė. Todėl manau, kad pavadinimas neatitinka turinio.
2009-01-17, 10:41:11
Mazas rašo:
Kazkiek chemija ismanau ir galiu pasakyt tiek - viena yra dantis laikyti 40 dienu gerime ir visai kas kita kita tuos gerimus gerti. Burnoje gerimas isbuna trumpa laika, o ilgalaikis poveikis nebutinai yra trumpalaikiu poveikiu suma. Nebuciau drises surasyt tokiu grieztu isvadu. Is kitos puses darbas idomus. O kas nesaikingai vartojama tai ir nesveika. Cia ir taip aisku.
2009-01-15, 21:53:00
"Rašytoja!!!" rašo:
Dar vienas pastebejimas, jeigu jus bandyma darete kartu ir straiosnyje rasai daugiskaita, tai kdl po straipsniu tik tawo vieno pavarde?
2009-01-15, 21:50:52
"Rašytoja!!!" rašo:
1. Ant kieno kepenu jus pylete tuos gerimus?
2. Is kur gavote dantis?

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos