• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PIRMADIENIS
2019-08-19


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėGamta ir jos saugojimas
2008-10-17, 19:32:09
Kristina Tubytė


Sveiki, čia vėl aš! Šį kartą nusprendžiau su jumis pakalbėti apie gamtą bei jos saugojimą, nors ir puikiai suprantu, kad šia tema rašo visi, kas tik netingi. Tačiau ir man norisi išsakyti savo nuomonę...

Nuo senų senovės žmonės šlovino gamtą ir jos grožį ne tik "gyvai", bet ir savo kūryba: tai darė Antanas Baranauskas – "Anykščių šilelyje", Salomėja Nėris - eiliuotoje pasakoje "Eglė žalčių karalienė", Donelaitis – "Metuose". Visi gražiai aprašo gamtą ir ją lygina su žmogumi, kuris rūpinasi savo aplinka "tarsi koks gaspadorius". Nepamirškime ir Ternerio su "Noremo pilimi prie Tvido upės vasaros rytą" ar Kacušiko Hokusajaus romano "Banga".

Gamta - tai ne tik miškai, augalai ar gyvūnai. Gamta – tai visa, kas gyva. Ir tą gyvybę turi saugoti žmogus, tačiau jis niekada nesugebės padaryti to pats vienas – jam turi padėti visi 6,5 milijardai. Visos problemos prasideda nuo elementarių dalykų: kažkas galvojame, kad išmesti šiukšlę – nieko tokio. Taip pat mąsto ir kiti. Užuot klaidingai mąstę, geriau paimtume ir išmestume, pradėtume rūšiuoti atliekas – prikeltume popierių naujam gyvenimui. Padarytumėte gerą darbą ir širdis būtų rami. Taip pat noriu kreiptis į jus, panelės. Taip, į jus. Kiekgi galima pirkti tuos aerozolinius dezodorantus, juk vis tiek pusė jų patenka į orą, o ne ten, kur priklauso, be to, "suplojate" nemažą krūvą pinigų. Paprasčiau būtų nusipirkti rutulinį – jis ir pigesnis, ir aplinkai mažiau kenkia, ir taupiau naudojamas...

Kalbant apie gamtos turtų saugojimą, tie, kurie tesugeba kirsti miškus, yra pakenkę savo smegenims – ar laidelius, ar smegenų vingius "užtrumpinę". O tiems - "geriesiems" (t.y. miškų tausotojams) – tarsi visada šviečia lemputė (kaip rodoma per animacinius filmukus). Deja, pažvelgus į dabartinius miškus, prisimenu eilutę iš "Anykščių šilelio": "Viskas prapuolė! Tik ant lauko pliko kelios pušelės apykreivės liko".

Problemos "apsprendimo" būdų yra – gamtos gerovei palaikyti įkurtos įvairios orgnizacijos. Viena jų – "Greenpeace" (angl. žalioji taika), dar vadinami "žaliaisiais". Ši organizacija kovoja dėl natūralios gamtos išsaugojimo. Žinoma, pati Motina Gamta irgi mus perspėja, jog reikia ją mylėti. Ir tai daro žiauriomis priemonėmis - siųsdama viesulus ar žemės drebėjimus.

Pats žmogus turėtų stabtelti nors kartą, apsidairyti aplink save, pamatyti, koks grožis jį supa. Juk taip smagu rudenį pabraidyti po lapus, dūkti lyg vaikui. Žiemą čiuožinėti nuo kalniukų, o vasarą ilsėtis švariose ežerų ir upių pakrantėse. Juk apie gamtos išsaugojimą kalbame ne šiaip sau: kada nors būsime mamos ir tėčiai, mūsų vaikai taip pat norės pasigrožėti gamta bei stebėti nuostabius saulėlydžius tvarkingose pakrantėse. Nejaugi norėsime jiems palikti šiukšlynus?


Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Ar literatūra moko gyventi?
Žmogus ir visuomenė
Muzikinė veikla Utenoje
Draugystė bei jos klaidos
Gamta ir jos saugojimas
Dauniškis gąsdina? Bet ar tikrai?

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1288

Įvertink!

Komentarai [ 16 ]
2019-02-12, 19:21:36
Ttty rašo:
uuuuu
2013-01-29, 19:00:39
evaldas rašo:
Man patinka gamta, nes joje gali grybauti ar žvejoti.Mano gamtos gėlė žibutė.Be gamtos nebūtu žmonių ar gyvūnų arba pasaulio.

2012-01-26, 20:15:27
deimantė rašo:
Labai gerai parašyta
2010-05-16, 15:35:48
aiste rašo:
neblogas straipsnis
2010-03-24, 11:21:10
Tadas rašo:
Geras straipsnis priverciantis susimatyti apie gamtos saugojima
2010-03-23, 23:21:33
asta rašo:
sitas zmogus rases sita pasakojima yra liux
2010-03-19, 18:45:59
evelina rašo:
:
2009-04-06, 15:09:54
aiste rašo:
: ops:
2008-10-20, 22:49:15
jey rašo:
kam reikia atsiprasinet, jei netinkamai parasyta - taisyt reikia, tiesiog nutin (aisku idealiausia, kai nebuna ka taisyt, bet...). Jau tikrai nemanau, kad skaitytojas susizavetu kazkokio buitinio stiliaus rasineliu...
2008-10-20, 22:19:03
Me rašo:
Nu sorry, Kriste, bt tiesiog reikejo sutvarkyti teksta, nes tavo iosvados atsidure pabaigoje drauge su izanga, mintis plikau tas pacias, tik "nuemiau" buitini stiliu. Mano klaida - galbut tekste "nebeliko" taves... ops:
2008-10-20, 15:37:51
cha rašo:
sorry panele, bet jei nieks neredaguotu tavo straipsniu, tai tikriausiai butu ne kas... jau vien paziurejus i tavo komentara, be kruvos stiliaus klaidu dar prasai, kad su tavimi tartusi del parasciu! (ar zinai ka sis zodis reiskia?)... zodziu, juokas... P.s. uz demesi nedekoju...
2008-10-19, 19:12:41
kristė - straipsnioautorė rašo:
visų pirma aš savo nuomonės neprimetu tik pateikiu kitokia forma galimus sprendimo būdus visų antra čia ne šiaktiek nutrumpinta, o kai reikalas pakeistas tekstas nepasitarus vsu straipnio autore kitą kartą prieš kažką žymiai keičiant pvz paraštes prašome pasitarti su manimi. dėkojame už dėmesį
2008-10-19, 17:24:26
gince rašo:
man rodos niekas nuomones nekisa ir nemoralizuoja, o tiesiog autorius nori atkreipti demesi i skaitytoja kad jis imtu saugoti gamta!!!!!! Kad mes nepamirstume to!
2008-10-18, 23:09:51
xor22h rašo:
Ooppps. Netyčia nutryniau per daug Straipnė === Straipsnio autorė.
2008-10-18, 23:08:56
xor22h rašo:
Na, visu pirmą straipsnė aiškiai nežino taisyklės kad straipsnyje negalima moralizuoti. Priimti sprendima turi skaitytojas, o ne mes jam ji ibrukti "Užuot klaidingai mastę, geriai paimtumėm ir..."
Nesakau kad problema neaktuali, ar jūs klystate, tiesiog paprasčiausi straipsnio autoriui keliami reikalavimai.
2008-10-18, 13:49:03
gince rašo:
Manau, jog apie gamtos saugojima tikrai turetume susimastyti, nes kokia gamta bus po daugelio metu.Kalnai siuksliu ir uzterstas oras, zuve gyvunai ir augalai.vajergau!sunku ir pagalvoti bet reik, nes kitas pagalvos jei ne mes patys!

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos