• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


SEKMADIENIS
2019-12-08


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėGarsiausia Lietuvos giminė Utenos krašte: Kristupas Radvila
2010-02-21, 11:12:24
Norbertas Černiauskas


Tikriausiai net ir mažai savo krašto praeitimi besidominantys asmenys pritars, kad viena iš žymiausių, o gal net žymiausia giminė Lietuvos istorijoje buvo Radvilos. Su šios giminės atstovais susiję ištisi mūsų praeities amžiai, o ypač Lietuos Didžiosios Kunigaikštystės istorija.

Žinome, kad su Radvilomis itin susiję keletas Lietuvos miestų - Kėdainiai, Biržai, Vilnius ir Radviliškis, bet nedaugelis uteniškių težino, kad jų kraštas taip pat labai artimas šios garsios didikų giminės praeičiai. Ne vienas garsiausių Radvilų ne tik lankėsi ar gyveno Utenos krašte. XVIII a. pr. Radvilos buvo stipriai įsitvirtinę Vyžuonose, kurios tapo vienu pagrindinių jų tvirtovių. Kodėl? Spėjama, kad Utenos krašte ir prasidėjo Radvilų giminės istorija. Yra žinoma, kad šios didikų giminės pradininkas Kristinas Astikas 1398-1442 m. buvo Užpalių ir Pienionių seniūnas, o vėliau jo tiesioginiai palikuonys nuolatos paveldėdavo Užpalių, Svėdasų, Vyžuonų apylinkių teritorijas. Vyžuonos XVIII a. pr. buvo tapusios ne tik pagrindiniu Radvilų nekropoliu, bet ir vieta kur nemažai laiko pralesdavo garsiausi to meto asmenys.

Apie vieną iš jų ir pakalbėkime. Kristupas Radvila (1585-1640) - žymus Lietuvos- Lenkijos valstybės veikėjas. Po savo tėvo mirties Kristupas Radvila paveldėjo didelę dalį tėvo žemių, tame tarpe ir Vyžuonas. Jaunystėje didikas studijavo garsiuose Vakarų Europos universitetuose, o vėliau, jau tėvynėje, sparčiai kilo karjeros laiptais. 1615-1635 m. buvo LDK lauko etmonu (savotiškai antrasis karo vadas), o nuo 1635 m. iki mirties - jau vyriausiasis kariuomenės vadas. Be to, nuo 1633 m. Kristupas Radvila buvo ir Vilniaus vaivada. Vadovaudamas LDK kariuomenei didikas gana sėkmingai kariavo su švedais Livonijoje bei išlaikė Smolenską Lietuvos-Lenkijos valstybės sudėtyje (kariaudamas su Maskva). Būtent karuose su Švedija Vyžuonų dvaras buvo tapęs savotišku kariuomenės štabu, iš kurio ir į kurį ėjo įvairūs nurodymai, įsakymai, pranešimai.

Kristupas Radvila buvo aktyvus reformatas: steigė evalngelikų-reformatų mokyklas, statė bažnyčias ir kitaip juos globojo bei rėmė. Dėl to nepatenkintas buvo net ir Lietuvos-Lenkijos valstybės vadovas, katalikas Zigmantas Vaza, bet žinodamas kokią galingą asmeninę kariuomenę turi Radvila, valdovas nedįso aktyviau įtakoti didiko religinio gyvenimo!

Kaip dar Vyžuonos susiję su Kristupu Radvila? Tikėtina, kad Vyžuonų dvare dažnai lankydavosi ne tik pats Kristupas Radvila, bet ir jo šeimos nariai.Yra žinoma, kad miestelyje buvo palaidotas jo tėvas Kristupas Radvila Perkūnas, pirmasis didiko sūnus Mikalojus bei kiti vaikai, galiausiai čia buvo palaidotas ir pats Kristupas Radvila. Tuo metu miestelis tapo Radvilų giminės, Biržų atšakos pagrindiniu nekropoliu. XVIII a. pr. Vyžuonų bažnyčioje buvo palaidota ir daugiau įvairių šios giminės didikų. Ir tik siaučiant karui su Rusija, apie 1666-1668 m., saugumo sumetimais visi Radvilų palaikai iš Vyžuonų. buvo pergabenti į Kėdainius.

Daug apie patį Kristupą Radvilą ir Vyžuonas sužinome iš spaustuvininko Jono Kmitos (Kristupo Radvilos amžininko), aprašiusio šio didiko laidotuves, vykusias Vyžuonose 1641 m. Į laidotuves buvo susirinkę ir procesijoje dalyvavo žymūs LDK pareigūnai, užsienio kunigaikštysčių pasiuntiniai, įvairių miestų atstovai, ištisi kariuomenės daliniai - iš viso susirinko keli tūkstančiai asmenų.

Su Kristupo Radvilos mirtimi Radvilų giminės ir Utenos krašto sasajos dar nesibaigia. Teisę valdyti šias teritorijas įgijo jo sūnus, žymus LDK veikėjas Jonušas Radvila, vėliau kiti giminaičiai.

Tad drąsiai galime sakyti, kad Vyžuonos turi pagrindo save vadinti kunigaikštiška ir kilminga vietove.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Garsiausia Lietuvos giminė Utenos krašte: Kristupas Radvila
Karaliaus žudikas tapęs šventuoju...

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 824

Įvertink!

Komentarai [ 0 ]

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos