• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PIRMADIENIS
2019-08-19


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėJori, šildyk žamį
2009-05-03, 8:53:48
Indrė Liškauskaitė


Balandžio 25-26 dienomis Kulionių kaime, senovinėje dangaus šviesulių stebykloje, šalia observatorijos, jau 10-ąjį kartą vyko pirmosios pavasario žalumos šventė - Jorė.

"Jorė - pirmoji pavasario žaluma, atgyjančios gyvasties ūkas, apgaubiantis žemę, medžius, gyvulius ir žmones."

Turbūt nebūna kelionių be linksmų nesklandumų. Jie prasidėjo dar net nespėjus pasiekti etnografinės sodybos, kurioje vyko šventė. Dėl neaiškių priežasčių aš ir mano bendražygė kryžkelėje pasirinkome ne išvažinėtą kelią, o vos matomą takelį, kuris mus nuvedė tiesiai į... pelkę. Neilgai ten paklaidžiojusios nusprendėme bristi per upelį. Jau buvome beveik nusiauną batus, kai pamatėme kelis netvirtus per upelį nuvirtusius medžius. Sukaupėme drąsą ir sausai pasiekėme kitą krantą. Toliau teko brautis per krūmus ir aukštas žoles, kol pagaliau priėjom šventės vietą.

Čia įsikūrę pirmieji bendraminčiai tvarkėsi, o kai kurie nuo pat ryto alučiu mėgavosi. Pastarieji - metalistų subkultūros atstovai, kurių renginyje buvo nemaža dalis. Išsirinkę atokesnę vietą palapinei ir nė nespėję atsipūsti, gavome darbo – reikėjo pirmaisiais žalumynais ir jore papuošti vartus. Raginome ir kitus – vieni mielai padėjo, o kiti apsimetė, kad negirdi... Taigi bendromis pastangomis vartai "sužaliavo".

Po to nuskubėjome apžiūrėti amatininkų parduodamų žalvarinių papuošalų, bet jie mums pasirodė kiek per brangūs, todėl meistras paaiškino, kaip galima patiems tokius pasidaryti. Juos bedarant jau ir saulė ėmė leistis.

Visi dalyvavę talkoje jei norėjo, galėjo išbandyti šalia ežero esančią dūminę pirtį. Po pirties apeigų Dangaus stebykloje, prie aukuro ugnies, vyko pokalbis apie Baltų pasaulėžiūrą, Jorę bei kitus svarbius dalykus. Kiekvienas norintis galėjo paimti į rankas krivūlę ir vieną kitą žodį tarti.

Taip pamažu atslinko tamsa ir šaltis pradėjo glostyti pirštus. Buvo uždegti pirmieji laužai, tai iš vienos pusės, tai iš kitos sklido dainos. Norėdamos sušilti prisėdome prie pirmo pasitaikiusio laužo. Čia visa kompanija klausė gerokai padauginusio ugninio gėrimo vyriškio, kuris nesustodamas pasakojo rusiškus anekdotus. Netoliese suskambo pirmieji armonikos akordai ir norintieji galėjo trypti linksmas polkutes.

Kur beeitum, prie kurio laužo šildytumeisi – visur skambėjo dainos. Vėliau vakare vyko "Ugnies ženklų" pasirodymas. Vis dėlto nuovargis bei dienos įspūdžiai darė savo ir jų šou matėme tik pro palapinės kraštelį. Visą naktį arčiau ar toliau skambėjo muzika, ar nelabai blaivių žmonių šūksniai.

"Jorė – diena, kai Aukštėjo galybė Perkūno šviesos pavidalu nusileidžia į Žemynos globojamus kūnus, visą perkūnydamas naujo vešėjimo metui".

Kitą dieną, sekmadienį, vyko apeigos. 11 valandą visi, pasipuošę etniniais rūbais ar bent žalvariniais papuošalais, rinkosi į senovinę dangaus šviesulių stebyklą. Ten buvo įkurtas aukuras, vaidila nupasakojo tolimesnių įvykių eigą. Vaidilė Inija Trinkūnienė pasakė sveikinimo kalbą.

Skambant būgnams ir giesmėms eisena pajudėjo Kulionių piliakalnio link.

Ant piliakalnio vyko apeigos mūsų protėviams pagerbti, įkurta šventoji ugnis, giedamos senosios giesmės. Pasiryžę tęsti protėvių pradėtus darbus, tarė priesaikos žodžius ir buvo įšvęsti į Romuvius.

Apeigoms pasibaigus vyko "Varingio" karžygių parodomoji programa.

Po to grįžę į dangaus šviesulių stebyklą pagerbėme Didžiuosius mūsų dievus. Visus Joriukus ( vaikus turinčius vardus su šaknimi Jor- , Jar- ) vaidila pakvietė į rato vidurį. Susirinkusieji ėjo keliais ratais apie stebyklą į priešingas puses ir giedodami "Dijuta Kalnali".

Vėliau Perkūno šventykloje vyko akmenų aukojimas bei apeiginio viralo ragavimas.

"Jorė - tai darna".

Jorė ėjo į pabaigą. Daugelis jau rinkosi daiktus ir judėjo namų link, o energingiausieji dar trypė polkutes.

Manau, nemeluosiu sakydama, jog retas renginys išlaiko tokią atmosfera, kokia buvo Jorėje. Šviesūs veidai, šypsenos ir visus bendrai vienijanti pagarba protėvių religijai. Truputį nuotaiką gadino tik kai kurie metalistai, atvažiavę į renginį tik alaus pagerti, o ne apeigose dalyvauti.

Šaunu, kad labai aktyviai į renginį įsitraukią jaunimas. Gražiai pasakė vaidila: "Aš nebijau, kas Lietuvoje dėsis ateityje, nes matau čia daugybę jaunų veidų".

Iki kitos Jorės! Nepasididžiuokite ir atvykite kartu prabudinti gamtos.

Tebūnie Darna!

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Jori, šildyk žamį

Įvertinimas
Įvertinimas:
3.1
Jau įvertino: 901

Įvertink!

Komentarai [ 3 ]
2009-05-14, 21:18:44
autorė rašo:
filmukas apie Jorę

http://www.youtube.com/watch?v=XUfXqevIDRc&feature=related
2009-05-14, 20:25:25
autorė rašo:
smagi tai tikrai. O šį savaitgalį Dvarciškėse vyks Mildos šventė skirta lietuvių meilės deivei.
2009-05-14, 19:23:32
svajose rašo:
Skirtingi žmonių prioritetai, tad alaus gėrikų neišvengsi... bet matau, smagi šventė buvo

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos