• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


TREČIADIENIS
2019-12-11


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėKą reiškia būti tolerantiškam?
2008-10-12, 18:30:22
Otilija Limbaitė


Vis dažniau į Vakarų Europos gyvenimo ypatumus besilygiuojantys lietuviai prabyla apie toleranciją. Pastaruoju metu tai gana aktuali ir plačiai aptarinėjama mūsų visuomenės tema. Tapo madinga puikuotis prieš kitus savo brandumu ir šiuolaikišku požiūriu į gyvenimą, remiantis teiginiu: „aš tolerantiškas“. Ne paslaptis, jog šios sąvokos analizei publicistinės televizijos laidos ar spauda skiria labai daug dėmesio, į pagalbą pasitelkdamos ne tik eilinių asmenų, bet ir psichologų nuomonę. Nepaisant to, atsakyti į klausimą, ką reiškia būti tolerantiškam, vis dar išlieka be galo sudėtinga. Koks turėtų būti, kaip privalėtų elgtis žmogus, kad galėtume be jokių dvejonių priskirti jam šią vertybę?

Tolerantiškumas - tai charakterio bruožas, turintis daug būdo apraiškų, kurias atsispindi individų elgesys. Jis apibrėžia nebūtinai romantišką meilę kitam, supratingumą, pakantumą humaniškiems darbams, neįprastiems bruožams ar įsitikinimams, nuomonės gerbimą, bet ir begalę kitų, nemažiau svarbių požymių, kurie atsiskleidžia iš asmenybės elgesio. Tai neatsiejama minėtosios sąvokos dalis, tačiau ne vienam gali pasirodyti, kad tai - visiškai nereikšmingi dalykai, todėl besąlygiškai to teigti negalėčiau. Neginčytinas tolerantiško asmens pavyzdys - kunigas Valerijus Rudzinskas, kuris atitinka pradžioje išvardintus charakterio ypatumus. Tai individas, įsteigęs Pilnų namų bendruomenę, kurioje jis globoja ir padeda žmonėms, turintiems priklausomybę nuo narkotinių medžiagų bei alkoholio. Anot kunigo, kiekvienas turime išmokti priimti kitą asmenį tokį, koks jis yra - su visais trūkumais bei ydomis - ir stengtis su tuo sugyventi arba padėti keistis, mylėti lygiai taip kaip save. Taip pat be galo svarbu įstengti gerbti žmonių laisvę rinktis (kalbant apie pomėgius užsiiminėti vienokia ar kitokia veikla bei požiūriu į gyvenimą). Dar vienas svarus argumentas, puikiai įrodantis minėtąjį teiginį, yra anglų rašytojo Kevino Brukso romanas „Lukas“. Tai pasakojimas apie jaunuolį - kitokį, svetimą, nepritampantį gana uždaroje Heilo salos bendruomenėje. Autorius pateikia žiaurų tolerancijos nebuvimo pavyzdį, tačiau iš to mes suvokiame, kaip turėtų elgtis priešingą savybę įkūnijantis asmuo. Vien todėl, jog kažkam nepatinka individo ( šiuo atveju Luko) viešai išsakyta nuomonė ar ne stereotipinis elgesys, turėtume būti apmėtyti akmenimis ar apspjaudyti tiesiog gatvėje, kaip tai aprašoma K.Brukso kūrinyje. Toks elgesys tik dar kartą patvirtina, jog rašinio temą atitinkančiam žmogui būdingas gebėjimas suprasti ir vertinti kitą, jį gerbti bei mylėti, nemenkinti ir nežeminti už netradicinį mąstymą ar nuveiktus darbus, jei tai neperžengia humaniškumo ribos.

Atsakyti į klausimą, ką reiškia būti tolerantiškam, geriau padės suvokimas, kaip privalo elgtis žmogus, kad toks nebūtų. Šios vertybės buvimą (arba ne) bene geriausiai padeda atskleisti individo mąstymas apie vienokius ar kitokius socialinius, rasinius, netgi seksualinius klausimus, nusistovėjusias normas. Norėdama giliau išanalizuoti, kokį žmogų galime laikyti tolerantišku, pabandysiu išsiaiškinti savybes, neleidžiančias to padaryti ir, žinoma, viską pagrįsti argumentais. Neretai būna taip, jog mes viešai pritariame daugumos mąstysenai, tačiau patys anaiptol nesutinkame su diskutuotina tema. Tokiu atveju galime įtikinti kitus, jog esame tolerantiški. Puikus argumentas šiai minčiai pagrįsti būtų gerai visiems žinomas filmas „Titanikas“, kuriame įtaigiai pateikiama aukštuomenės ponų skirtingų socialinių sluoksnių negerbimas ir nevertinimas. Beveik viso siužeto metu su Rauzės mylimuoju Džo elgiamasi mandagiai, tačiau nuolat jaučiamas ir paslėptas priešiškumas jo socialiniam luomui. Be finansinio nesuderinamumo, vienas iš aktualiausių požymių, pasireiškiančių žmonių, kurių tolerantiškais pavadinti vėlgi negalime, - nepakantumas ir diskriminacija seksualinių ar rasinių mažumų atžvilgiu. Atstumti individą tik todėl, jog jis yra ne toks kaip visi dėl savo netradicinės lytinės orientacijos arba skirtingos odos spalvos, negalima, tačiau realūs mūsų visuomenės elgesio įrodymai teigia ką kita, geriausi pavyzdžiai - buvęs laidų vedėjas Gytis Balčiūnas ir dainininkė Berneen, susidūrę su netolerantiškais asmenimis. Mergina buvo išvadinta, kaip ji pati teigė: „suknista nigere“, - bei sumušta, o lemiamą tašką Gyčio žurnalistinės karjeros nutrūkimo procese turėjo ne jam iškelta baudžiamoji byla, o faktas, jog vyras yra heteroseksualas. Šie teiginiai padeda suformuluoti išvadą, jog apie žmogaus tolerantiškumą galima spręsti iš jo mąstymo pobūdžio dėl atitinkamų aspektų, taip pat atsakyti į rašinio temos klausimą lengviau padeda žinojimas, kokius žmones vadiname šiuo vardu.

Analizuodama klausimą, ką reiškia būti tolerantiškam, supratau begalę naujų dalykų. Vienas iš jų yra tas, kad negaliu vienareikšmiškai atsakyti į jį. Kadangi visi individai yra labai skirtingi, todėl ir mano nuomonė gali nesutapti su daugumos mąstymu. Drįsčiau teigti, jog svarbiausi aspektai, dėl kurių žmogų galima būtų pavadinti tolerantišku, yra gebėjimas suprasti ir vertinti kitą asmenį, jį gerbti, mylėti, nemenkinti ir nežeminti už netradicinį mąstymą ar nuveiktus darbus, jei tai išlieka „humaniškumo rėmuose“. Dar išsamiau atsakyti į šį aktualų klausimą padeda žinojimas, ką reiškia neturėti šios žmogiškosios vertybės ir kaip tai atsiskleidžia. Taip niekada nesumaišysime dviejų individų grupių: turinčių ir nepasižyminčių šia charakterio ypatybe asmenų.


Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Ką reiškia būti tolerantiškam?

Įvertinimas
Įvertinimas:
3.2
Jau įvertino: 1487

Įvertink!

Komentarai [ 4 ]
2012-05-05, 23:04:17
Gaila rašo:
Sutinku su Andriaus nuomone.
Tobulas rašinys
2010-05-26, 17:45:08
Andrius rašo:
Tobulas rasinys
2008-10-13, 18:40:31
Bagoo rašo:
"...Gyčio žurnalistinės karjeros nutrūkimo procese turėjo ne jam iškelta baudžiamoji byla, o faktas, jog vyras yra heteroseksualas." Negi siais laikais uz 'normaluma' atleidzia? Hem, gal turejo buti "homoseksualas" vat...
2008-10-13, 16:39:57
bedf rašo:
hei, cia kulturinio konteksto yra!

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos