• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PIRMADIENIS
2019-12-09


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


Aplink pasaulįKodėl kitur žolė žalesnė ir dangus mėlynesnis
2008-04-27, 21:38:01
Vaidas Mičiūda


Visaip galvojau nuo ko pradėti straipsnį, bet supratau, kad nuo prisistatyto išsisukti nepavyks. Taigi esu Vaidas. Prieš pora metų baigiau šapokynę (kaip man nepatinka šitoks pavadinimas), dabar studijuoju Vilniaus Universitete, Matematikos ir Informatikos Fakultete, Programų Sistemų specialybę (jeigu trumpiau - VU MIF PS). Nuo mažų dienų esu programuotojas, tai, matyt, jau įaugę į mano kraują, nuo to nepabėgsiu. Kol neįsijaučiau - iškart sakau, kad iš manęs rašytojas prastas (p. Baura gali patvirtinti), taigi aukštojo rašybos pilotažo nesitikėkite.

Taip jau susiklostė įvykiai, kad vakar per Skype šnekėjau su p. Algiu Bernotu. šnekėjom apie utenosjaunimas.lt ir jis pasiūlė man parašyti straipsnį. Tai štai - rašau.

Tema gana banali, bet kasdien vis aktualesnė - emigruoti, kaip dabar populiaru, ar pasilikti Lietuvoj, šalelėj mylimoj? Aš už pirmąjį variantą. Ir ne vien dėl pinigų. Pamėginsiu apžvelgti keletą aspektų (nebūtinai svarbumo tvarka).

Pirmas, šovęs į galvą, yra klimatas - nors ir šiltėja klimatas, ir netgi šią žiemą neprireikė žieminio palto, bet man patinka šiluma. Vienu metu buvau labai susižavėjęs Australija (tebesižaviu ir dabar, bet tik kiek mažiau). Ten žiema trunka mėnesį ir tada vidutinė temperatūra nukrenta iki kokių šiurpą keliančių +5 laipsnių pagal Celsijų. Kitas variantas yra Portugalija - ne taip šilta, bet vidutinė temperatūra aukštesnė negu čia pas mus. Taškas emigracijos proceso naudai.

Kitas klausimas - žmonių kultūra. Utenoje dar visai nieko. Pagyvenęs pora metų Vilniuje tiek grožybių prisižiūrėjau, kad... Na, bet per daug nesigilinkime. šitą aspektą vertinti sunku, nes gyvendamas čia matau viską iš arti - visus pliusus ir minusus, o apie svečias šalis galiu tik pasiskaityti internete ar paklausti pažįstamų iš ten. Na, bent jau p. Rui iš Lisabonos užtikrino, kad ten saugu į miestą išeiti nors ir trečią valandą nakties, ne taip kaip Vilniuj - sutemus jau nebeeinu per kiemą, tenka kulniuoti aplinkui. O apie vairavimo manieras tai geriau net nepradėsiu rašyt.

Trečias, labai įdomus punktas, yra politika. Neesu didelis jos fanas, neseku visų naujienų, tik kartais, kai nepamirštu, įsijungiu žinias. O tada būna baisu - p. Kirkilas eilinį kartą žada, p. Imbrasas vaidina didelio miesto didelį vadovą, "darbiečiai” interpeliuoja visus, ką tik gali, o visi likę kone kasdien suimami už kyšininkavimą ir pan. Susidaro toks įspūdis, kad jie nieko kito ir neveikia, tik drabstosi purvais ir stengiasi vieni kitus išversti iš postų (visa tai vietoje to, kad spręstų aktualias visuomenei problemas). Vėlgi akys krypsta į užsienį - nežinau, kaip ten, bet ar gali kur nors būti dar didesnė netvarka?

Ekonomika - sako, kad ekonomika Lietuvoje sparčiai auga, bet aš tematau augančią infliaciją. Kartu su infliacija auga ir kainos - maisto produktų, pragyvenimo. Sako, šildymas šią žiemą kainuos kone per pusę brangiau, iki kitų metų galo privalu uždaryti Ignalinos Atominę Elektrinę, todėl elektros kaina šoktels dvigubai su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis - juk mes visur naudojame elektrą, reiškia, ir gamybos kaštai gerokai išaugs, tai atsilieps kainoms, kylančios kainos dar didins infliaciją... Na, ir viskas kaip užburtame rate. Nesenai delfi.lt pasirodė straipsnis, kuriam teigiama, kad jau netrukus troleibuso talonėlis kainuos apie 5 Lt (juk troleibusai elektra varomi..). Smagu. Aš kartais mėgstu pajuokauti, kad įvedus eurą (jeigu kada nors jį įves) kainose lito ženklas bus pakeistas į euro (kas kainavo 1 litą kainuos 1 eurą), o atlyginimai bus tiesiog perskaičiuoti, t.y. padalinti iš 3.45. Panašu, kad sparčiai einame to link.

Vienas iš svarbiausių dalykų - pinigai. Neapsimeskime, gyvename kapitalistiniame pasaulyje ir nieko čia nepakeisi - pinigai yra visa ko pagrindas. O pinigai ateina per atlyginimą už darbą. Tai ir panagrinėkime. Aš pats, kaip jau minėjau straipsnio pradžioje, esu programuotojas. Laisvai samdomas programuotojas ("freelancer”). Dažnai tenka bendrauti su žmonėmis iš įvairiausių šalių, sužinau daug įdomių dalykų. Taip pat ir kiek tokie programuotojai kaip aš uždirba kitose šalyje. Pavyzdžiui: Australijoje, pradedantis web programuotojas ("junior web developer”), gali gauti 75,000 AUD (Australijos Dolerių) per metus atlyginimą + įvairiausi priedai, paskatinimai ir panašiai. Labiau patyręs gali tikėtis ir iki 100,000 AUD per metus. O aš prieš pora mėnesių nuėjęs į susitikimą dėl darbo (neieškau darbo, man tiesiog smalsu buvo) ir paprašęs 30,000 LTL per metus buvau mandagiai pasiųstas ant trijų rusiškų raidžių ir dar teko išklausyti moralą apie tai, kaip aš daug noriu. Aš gi daug nenoriu - tų pinigų vos užtenka egzistavimui, o jau nekalbu apie gyvenimą. Kitas pavyzdys - Portugalija. Vidutinio lygio web programuotojas gali tikėtis apie 20,000 - 25,000 eurų per metus. Nieko įspūdingo, bet įvertinus, kad pragyvenimas ten kainuoja panašiai tiek pat, kiek ir čia - verta pamėginti. Didžioji Britanija - apie 20,000 - 25,000 svarų sterlingų. šlykštus maistas, šlykštus oras, bjaurūs britai ir dar lietuviai ant kiekvieno kampo - ačiū, ne. Kanada - 60,000 CAD (Kanados Dolerių). Jungtinės Valstijos - 70,000 USD. Kai pradedu vardinti atlyginimus užsienyje, žmonės man iš karto sako "bet juk pragyvenimas ten irgi atitinkamai brangesnis!”. Taip, sutinku, brangesnis, tačiau skirtumas tarp to ką uždirbi ir tarp to ką išleidi (kitaip tariant - suma, kuri lieka tau) irgi didesnis, teisingai? Dviejų aukštų namą Australijoje kone ant vandenyno kranto galima nupirkti už 300,000 vietinių pinigų, kuriuos galima uždirbti per kelis metus (ypač jei šeimoje dirba du asmenys). O kiek metų reikėtų arti Lietuvoje, kad nusipirktum kokią nors lūšnelę?

Na, bet ne viskas taip gražu arba "kodėl aš vis dar čia”. Norint išvykti (visam laikui) reikia ryžto - juk tektų palikti draugus, šeimą. Pamėginkit bent įsivaizduoti situaciją, kai aerouoste atsisveikinate su artimais žmonėmis ir sakote "na, susitiksime, kai prasigyvensiu, po poros metų galbūt”. šiuolaikinės technologijos leidžia nemokamai skambinti nors ir iš mėnulio, su garsu, perduoti ir vaizdą. Bet tai ne tas pats. Kitas dalykas yra kalba - reikia gerai ar bent jau pakenčiamai mokėti kalbą šalies, į kurią vykstate. Kitaip nėra ten ko važiuoti. Trečia - reikia pinigų išvykti, pragyventi pirmus kelis mėnesius. Juk už dyka nei lėktuvo bilietą gausit, nei turėsit, kur gyvent ar ką valgyt. O kur dar visokie formalumai - vizos, leidimai ir panašiai.

štai toks mano požiūris šiuo klausimu. Jeigu kas nors norit tikslaus atsakymo į klausimą "tai vis dėlto verta emigruoti ar ne?”, sakau - verta! Jeigu tik yra tokia galimybė. Galbūt kas nors paneigs mano žodžius, galbūt užmėtysit mane akmenimis - prašom, bet aš savo nuomonės nekeisiu.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Failai in promotion
Kodėl kitur žolė žalesnė ir dangus mėlynesnis

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1533

Įvertink!

Komentarai [ 3 ]
2010-03-17, 9:03:51
Ed@n0sSs rašo:
Tikrai įdomu buvo skaityti, mielai būčiau už emigravimą, tačiau, kaip ir minėjai, draugai, šeima ir kitos aplinkybes viską stabdo, todėl yra labai sunku apsispręsti...
2008-05-13, 15:02:38
psd rašo:
Mantai,
įdomus komentaras, įdomu buvo skaityti. Kiek žmonių - tiek nuomonių, ane?

Teisingai, nebuvau, negyvenau užsienyje (nors darau pažangą - šiandien nusipirkau bilietus į Portugaliją), vadovaujuosi stereotipais, televizoriumi ir tuo, ką man pasakoje žmonės pragyvenę užsienio valstybėse visą savo gyvenimą.

Aš tik norėčiau pakomentuoti dėl ekonomikos (infliacija, atlyginimai).

Taip, naujienas kartais paskaitau, numanau apie pasaulinės ekonomikos padėtį. Ir dėl benzino kainų žmonės čia, lietuvoje, jau pradėjo bruzdėti. Na, kol kas tik diskusijų forume lygiu, bet vistiek. Ten (diskusijoje apie benzino kainas) yra labai daug komentarų tiek sutinkančių, kad kainų augimas yra pagrįstas, tiek prieštaraujančių. Ir visi jie (komentarai) atrodo teisingi. Vienas iš paskutinių buvo toks: o kodėl nieks nelygina santykinio poveikio augančių kainų? Visur išaugo daug maž panašiai kainos, tik kiek tai atsiliepė 2000LTL uždirbančiam Antanui ir 2000GBP uždirbančiam Tom'ui?
Kitas dalykas dėl tų pačių atlyginimų. Aš juk nei karto neminėjau, kad tie pinigai mokami už gražias akis, ar minėjau? Aš tik parašiau sumas, kurias aš pats, asmeniškai, aš, ne kas nors kitas, gaučiau be didesnio vargo.

Ir dabar gi man pasidarė įdomu: jeigu Lietuvoje viskas, na.. taip pat kaip ir Jungtinėje Karalystėje, tai kodėl p. Mantai vis dėlto laiką leidžiate ten, o ne čia?

2008-05-10, 16:05:33
Mantas rašo:
Kadangi rasei nepagyvenes niekur uzsienyje, naturalu, kad ir isejo straipsnis, didziaja dalimi remtas stereotipais.

I dali ju noreciau atkreipti demesi (remiamasi UK patirtimi):

1. Klimatas UK nera vien lietus ir vejas - tai tik vadinama ziema, kurios metu temperatura, beje, taip pat nenukrenta zemiau 0. Stai dabar, Geguzes pradzioje, uz lango nei daug nei mazai +26 laipsniai Siaip, zinoma, jei karscio norisi, cia jau tavo pasirinkimas - vaziuok i Dubaju, ten chebra be AC ne zingsnio zengti negali

2. O varge, na nebukim naivus del nusikalstamumo ) Patikek niekur tu nuo jo nepabegsi - stai UK gyvenant, tai draugas namo grizta kruvinas (tamsiaodziai uzpuole vidury dienos ir apvoge), tai ant manes pacio pykcio pilni soksta mustis 'u f------' polish' ar tiesiog jei dziaugiuosi del Chelsea ivarcio pries Liverpool - kai kuriem zmonems nedaug reikia iki preteksto mustynems.

3. Trecioje pastraipoje visiska nesamone parasei. Zinoma nepatikesi, visgi Britai sneka visiskai ta pati apie SAVO valdzia: korumpuoti, nieko neveikia, kelia kainas etc. Jei teko ziureti US pirminiu prezidento rinkimu debatus, galejai pamatyti, kad butent ant tokiu nuotaiku ir zaidzia Obama - net US! Tad tai visiskai priklauso nuo zmogaus poziurio o ne pacios valdzios - jei tu tuo tiki, ka tau rodo tv, ka gi, taip ir liks proletarinis mastymas, kad valdzia vien lodoriauja ir amzinai ieskosim Paksu, Obamu ar dar beleko, kas galetu padaryti 'tvarka'

4. Infliacija, jei neseki ziniu, siuo metu yra bendra visame pasaulyje: energija brangsta VISIEMS, pieno, grudu, mesos kainos auga VISIEMS, tos pacios zalios idejos dar prisideda keliant energijos kainas. Ir nera LT vienintele - UK rengiami piketai del benzino kainu, Kinijoje del maisto, apie visas periferines salytes kaip Haitis jau nesneku, kur del auganciu maisto kainu isvis chaosas prasidejes.

5. Del atlyginimu. Nesu programuotojas, bet galiu palyginti finansu sfera - teko dirbti vasara Lietuvoje su brokeriais Vilniuje, ateinancia vasara dirbsiu Londono Cityje, o ir pazistu daugybe zmoniu is to sektoriaus - ir taip, atlyginimai skiriasi kelis ar keliolika kartu, taciau del tu pinigu reikia dirbti po keliolika valandu per diena, nuolat buti priristam prie savojo blackberry laisvalaikiu ir t.t - didziulis darbo kruvio kontrastas nuo Vilniaus, kur max 5 zmones smutkes susikrauna ir eina alaus gerti ) Tad nekliedekim, uz grazias akis tau dideliu pinigu nemokes.

Dar del pacio tavo UK apibudinimo: bent karta UK esi buves?? Jei tik prisiklauses emygeriu pasakojimu, kurie dirbdami bezdzionemis maistui gali isleisti tik pora pencu, tada taip, gero maisto neipirksi. Visai kitas reikalas kai noredamas gauti gero maisto esi pasiruoses atitinkamai uz ji ir sumoketi (kas nera jau taip brangu siaip).

Jei tau Britai slykstus (net neisivaizduoju kodel tau taip atrodo), esu tikras nepatiks nei australai nei portugalai nei whatever - lik Lietuvoj ir bendrauk su savo zmonem, jei negali toleruoti paprastu kulturiniu skirtumu.

zodziu, atsiprasau, jei mano komentaras kiek agresyvus, vis tik sitame straipsnyje prirasyta daug netiesos ir man pikta, kaip zmones idealizuoja uzsieni ar vadovaujasi stereotipais.

Nesupraskit manes klaidingai - UK yra sauni salis ir man labai patinka. Taciau cia niekas ant lekstutes tau nieko neatnesa ir paciam reikia viska pasiekti.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos