• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PIRMADIENIS
2019-12-09


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėModelių taikymas praktikoje
2009-10-28, 19:45:13
Eglė Ramoškaitė


Modeliai. Kitaip tariant, teorija. Ko verta teorija? Sakoma daug. Kiek studijų programų apsiriboja sakiniais? Keturis metus skaitai sakinius, kurie turi nušviesti tau kelią į darbą ateityje. Keturis metus skaitai sakinius, kurie, pasak dėstytojų, vėliau taps pamatu praktikoje. Kalbėsiu apie modelius, teoriją, kuri mums kalama įvairiomis priemonėmis visą gyvenimą, bet yra, švelniai tariant, beprasmė.

Paneikime teorijas.

Teorija nr 1. Galėčiau pritarškėt keletą lapų gryniausios sausiausios teorijos apie brendimą: kas ir kaip ir kada ir kodėl. Manau, bemaž visi suprantam, kad pagrindinis šios teorijos taškas dedamas ties nesuskaičiuojamu kiekiu problemų, kurios kyla brendimo laikotarpiu visiems mums. Antras taškas- jos visos tik mūsų galvoje ir po keleto metų mes iš jų tik pasijuoksime. O pabandykim pasijuokti iš paprasto piešinio: atstumtasis klasės draugas. Visi bent po vieną tokį turėjom. Visai nejuokinga. Ir iš antro piešinio: pirmoji nelaiminga meilė. Kitas pasakytų, kad čia būtent ta problema, iš kurios vėliau pasijuoksime. Vat ir nė velnio. Vieni pasijuoks, kiti randų gali neišsigydyti ir visą gyvenimą. Ir visai nesvarbu, kad "pirmoji meilė" buvo buvo patirta 12 ar 13 metų jaunuolio, ji gi galėjo būti ta vienintelė, kuri sužlugdė pasitikėjimą visam gyvenimui. Kaip, beje, ir patyčios.

Teorija nr 2. Mokslas - šviesa. Labai gerai ši teorija atsispindi, kada paskutinių kursų aukštųjų mokyklų studentai ima kalbėti apie buhalterių kursus, apie keletą metų braškių skynimo Norvegijoje ir kelia retorinius klausimus, kokio velnio jie iš karto po mokyklos apie tai nepagalvojo. Mokslas šviesa? Tegul sau tada ir šviečia.

Teorija nr 3. Mokytis reikia. Reikia pabaigti universitetą. Nuostabiai nepakartojama aukštojo mokslo reforma. Teorija- bus gerai: nuostabi studijų kokybė, studentai bus užtikrinti savo pasirinkimu, mokysis ir taps rimtais mokslininkais. Jau metas pažvelgti į praktiką: retas mokyklą baigęs žmogus žino, ką iš tiesų norėtų veikti gyvenime (pagrįsta asmenine ir aplinkinių patirtimi). Jei jis ims studijuoti kažką, kas jam po tam tikro laiko tarpo atrodys laiko švaistymas, nes jo svajonė yra asfaltuoti kelius, sudie teisės studijoms. O imtis kitų studijų- kaip ir nebėra pinigų, tėvai kažkaip irgi nelabai patiki naujuoju užsidegimu. Nebelieka nei universitetinio išsilavinimo, nei svajonės realizavimo perspektyvų. O baisiausia, kad ir "čiliakuose" etatų mažinimas. Nekalbu apie tuos, kurie ir su pirmine svajone neturi galimybės susimokėti už mokslą. Welcome to Lithuania, welcome to the land of confusion. Manau, kad po keleto metų susitiksim Londone ar Osle, ar kur nors tose apylinkėse.

Teorija nr 4. Nori išmokti anglų kalbą - važiuok į Angliją/Ameriką/Australiją ar kur į Afriką. Jeigu tavo anglų kalbos žinios geros ir tu be vargo gali jomis naudotis, tada taip, važiuok ir tobulinkis į sveikatą. Jei tavo anglų kalbos žinios ne tokios geros, o mieliau bendrauji rusų kalba, greičiausiai svečioje šalyje susirasi rusakalbių draugų ir tobulinsiesi šioje srityje, kam gi apsunkinti ir taip jau nelengvą svetimšalio dalią? O jei iš viso nemoki anglų kalbos, visada rasi lietuvaičių, kurie taps tavo pagrindiniais sugėrovais, draugais, žmonomis ir vyrais. Čia kalba 4 mėnesiai patirties Aliaskoje stebint žmones.

Yra daug teorijų, nepagrįstų faktais. Ir dar daugiau bus. Yra ir daug teisingų teorijų, kurias mes visi puikiai žinom. Tik tos teorijos negali girdėti, negali matyti, negali jausti. Mes paprasčiausiai negalim tų modelių pritaikyti gyvenime, nes jie nėra tikri, nes jie tikri tampa tik tada, kai patys juos paildome savais prierašais. Ir tie modeliai tampa savi tik mums patiems. Kitiems tai tik dar viena beprasmybė.

Teorija nr 5 (dėl kurios, greičiausiai, ir rašau šią painiavą). Skauda, kai matai mylimo žmogaus lėtą traukimąsi iš gyvenimo.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Vienateizmas
Priežastis
Kai aš sutikau Merę
Modelių taikymas praktikoje
Tyros vakaro mintys
Perskaityk ir sudegink. Kažkoks konfliktas, kažkam.
Pasaulinei AIDS dienai paminėti
Nuo pradžios. Pačios pradžios.
Apie džiaugsmą, kuris būna
Kasdienis pasipiktinimas
Kai nebėra, kur skubėti
Apie pastaruosius metus studentiškomis studentės akimis

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1108

Įvertink!

Komentarai [ 2 ]
2009-10-29, 17:55:48
Mindaugas rašo:
Įdomūs apmąstymai..


2009-10-28, 21:22:55
Egle rašo:
Tikrai įdomiai pasirinkta tema

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos