• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PIRMADIENIS
2019-12-09


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėNacionalinis jaunųjų mokslininkų konkursas
2009-07-17, 19:03:52
Tadas Dijokas ir Mindaugas Deksnys


Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursas vyko 2009 m. kovo 12-13 d. ESJMK baigiamasis turas - balandžio 15-17 d. - nuo 1988 metų kasmet rengiamas tarptautinis Europos Sąjungos šalių jaunųjų mokslininkų konkursas. Lietuva į šį konkursą buvo pakviesta 1992 m. kartu su Baltarusija, Bulgarija, Estija, Gruzija, Latvija, Lenkija, Rusija, Slovakija, Slovėnija, Turkija ir Ukraina. Nacionalinį konkursą Lietuvoje organizuoja Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos jaunųjų gamtininkų centras (LJGC), Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centras (LMITKC) ir apskričių viršininkų administracijos švietimo padaliniai.

Mes, Tadas Dijokas ir Mindaugas Deksnys, esame Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos 4g klasė mokiniai. Šiam konkursui parengėme projektą pavadinimu Bioetanolio gavyba ir panaudojimas (vidaus degimo variklyje).

Mums projekto idėja gimė ne iškarto. Po didelių debatų ir minčių išsakymų susiklojo lygus ir sėkmingas kelias link galutinio tikslo. Iš pradžių projektas buvo niekam nežinomas ir tik savo malonumui pasižaisti, tačiau paskatinti chemijos mokytojos A. Zarankienės iškėlėme naują tikslą – sudalyvauti „Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse“. Sudalyvauti ir nugalėti. Tuomet ir prasidėjo grumtynės su laiku.

Tema buvo pasirinkta atsižvelgiant į aktualias globalines problemas. Žinias įgytas mokykloje su papildoma informacija rasta knygose, interneto puslapiuose bei pasitelkus dabartinas technologijas buvo pasiekti puikūs rezultatai. „Bioetanolio gavyba ir panaudojimas vidaus degimo variklyje“ – sakinys skambėjęs keturis mėnesius lūpose ir galvose. Šio projekto esmė: surinkti maisto atliekas iš mokyklos valgyklos, kurias palieka mokiniai (dėkojame A. Šapokos gimnazijos valgyklos virėjoms), jas perdirbti ir pritaikyti bioetanoliui gauti. Darbo eigą prižiūrėjo ir konsultavo gerbiame Adolfo Šapokos chemijos mokytoja Audronė Zarankienė. Bioetanolį sumaišius su benzinu ir oru bei detonavus šį biokuro mišinį degimo kameroje susidarė 30 procentų mažiau anglies monoksido, 96 procentais mažiau įvairių angliavandenilių, kenksmingų medžiagų.

Dėl projekto aktualumo ir išbaigtumo gerbiama konkurso komisija pripažino mūsų darbą ir įvertino jį pirmo laipsnio diplomu.

Reikiamą inventorių gavome iš skirtingų rėmėjų. Dalinai mus rėmė parduotuvė „STIHL“ skolindama detales mūsų konstruojamam varikliui. Esame dėkingi aplinkotyros klubui „Viola“ už suteiktas patalpas eksperimentams. Labiausia norime padėkoti Utenos savivaldybei už paramą, „Utenos ekonomikos ir kompiuterijos klubui“ už kuravimą.


Konkurso eiga.
Kovo 18 d. 10 val. Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos bei Lietuvos jaunųjų gamtininkų centruose vyks plenariniai posėdžiai, bus įteikti apdovanojimai ir paskelbti dalyviai, patekę į baigiamąjį turą.

Balandžio 28–30 d. pirmųjų vietų laimėtojai susitiks Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centre į baigiamąjį turą. Šio turo nugalėtojai rugsėjo 11–16 d. atstovaus Lietuvai Paryžiuje. Šiemet Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursas rengiamas 21-ą kartą.

Konkurso antrojo etapo atidarymas – kovo 17 d. Vilniuje. Mokiniai darbus ginė Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos bei Lietuvos jaunųjų gamtininkų centruose. Darbus vertino 30 komisijos narių. Tai – žinomi Lietuvos mokslininkai, universitetų dėstytojai, kiti specialistai. Konkurso metu mokytojai buvo pakviesti į seminarą „Streso valdymas relaksacijos metodais pedagogo darbe“.

Vertinant buvo atsižvelgiama į:
• darbo idėjos originalumą;
• atlikimo moksliškumą, meistriškumą bei kruopštumą;
• tyrimo metodikos naujumą;
• savarankiškumą;
• darbo tęstinumą;
• darbo aprašo, stendo ir priedų estetinį vaizdą;
• gebėjimą diskutuoti su komisijos nariais darbo tema.

Lietuvoje nacionalinį konkursą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos bei Lietuvos jaunųjų gamtininkų centrai.

Geriausiais darbais pripažinti:
Šeimos genealoginis genetinis medis pagal MMP-3 geno promotorinės srities-1171 mutaciją ir jos klinikinė reikšmė – autorės Kamilė Plėšnytė ir Vilgailė Vaitkutė, vadovė Giedrė Šinkūnaitė, konsultantė habil. dr. prof. Vaiva Lesauskaitė;
Belaidis povandeninių tyrimų aparatas – autorius Einoras Ramonas, vadovė Natalja Ramonienė;
Žolinės kilmės preparato tyrimas – autoriai Džiugas Meškelevičius ir Dovilė Budzinskaitė, vadovė Virginija Bukelskienė, konsultantė Daiva Baltriukienė;
Ukmergės krašto laidotuvių giesmės – autorės Kamilė Banevičiūtė ir Asta Zaveckaitė, vadovė Janė Juzėnienė;
Elektroporacijos ir vaisto bleomicino sinergetinio poveikio pelių hepatomos bei pelių gliomos ląstelėms tyrimai in vitro – autorė Aistė Baleišytė, vadovas Gintautas Saulis, konsultantė Rita Pranevičiūtė.

Pirmųjų trijų darbų autoriai atstovaus Lietuvai Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, kuris vyks rugsėjo 11–16 d. Prancūzijoje. „Nepavydėkit tiems, kurie važiuos į Paryžių. Jie važiuos dirbti. Ir sunkiai“, – kalbėjo vertinimo komisijos pirmininkas.

Konkurso dalyvių darbų santraukas galima rasti tinklalapyje www.njmk.smm.lt.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Nacionalinis jaunųjų mokslininkų konkursas

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 875

Įvertink!

Komentarai [ 2 ]
2009-08-10, 11:25:07
Ponas M. rašo:
O šitie konkursai labai geri. Ypač tiems, kurie moka pašnekėt ir ruošiasi studijuoti ką nors susijusio su gamtos mokslais. Kadangi užimti prizinę vietą tikrai nėra sunku (užtenka darbo įdomia tema), dalyvauti gali kiekvienas, o dar surandi ir protingų draugų + nemokamai pavalgai ir sužinai dauuug naujo
2009-07-23, 22:20:54
Alina rašo:
Šaunuoliai! Taip ir toliau...

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos