• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


TREČIADIENIS
2019-12-11


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėNebūkime abejingi neįgaliesiems
2009-02-23, 22:03:22
Nerijus Leika


Dauguma visuomenės narių į neįgalų asmenį vis dar žiūri negatyviai ir dažnai jį laiko nepilnaverčiu visuomenės nariu. Ne tik jaunimas, bet ir suaugę žmonės vengia bendrauti su neįgaliaisiais, yra abejingi jų problemoms. Vaiko požiūrį į tam tikrus visuomenės narius ir socialinius reiškinius formuoja tėvai, mokytojai, mokydami moralės, gero elgesio, supratingumo, o taip pat ir neabejingumo žmogaus nelaimei. Deja, ne visi to išmokstame.

Švietimo sistemoje neįgalių asmenų padėtis pamažu gerėja, bet ne taip greitai, kaip norėtųsi. Kalbant apie neįgaliųjų socialinę apsaugą, vienas svarbiausių socialinių rodiklių – jų užimtumas. Specialiųjų poreikių žmonės privalo turėti vienodas galimybes gauti produktyvų ir apmokamą darbą. Darbo įstatymai ir norminiai aktai neturi diskriminuoti neįgalių žmonių, o atvirkščiai – sudaryti tinkamas sąlygas integruotis į darbo rinką. Valstybė privalo užtikrinti lygių teisių, lygių galimybių įgyvendinimą, visapusišką dalyvavimą visuomeniniame gyvenime, pasirinkimo laisvę. Visuotinį švietimą įgyvendinantys valdžios organai turi keisti įstatyminę bazę, sudaryti lanksčias mokymo programas, bendradarbiauti su darbdaviais, skatinti juos pritaikyti darbo vietas neįgaliesiems.

Valstybė remia darbdavius, kurie gali įdarbinti neįgaliuosius. Tačiau taip realizuojama įsidarbinimo programa, tačiau dažnai neįgalų asmenį įdarbinusi įmonė vertina ne savo darbuotoją, o valstybės skirtą paramą.

Tad pats svarbiausias dalykas, kurio valstybė turi imtis – keisti visuomenės negatyvų požiūrį ir išankstinį nepalankų nusistatymą prieš neįgalius darbuotojus.

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis 2007 m. Lietuvoje gyveno 253159 neįgalūs asmenys, iš kurių: 67030 – pensinio amžiaus, kuriems nustatyta specialiųjų poreikių tenkinimo reikmė, 170317 - darbingo amžiaus ir 15812 - vaikai.

Pastaraisiais metais neįgaliųjų socialinės integracijos politika orientuojama į žmogaus gebėjimus, savarankiškumo skatinimą, pagalbą norintiems dalyvauti socialiniame gyvenime. Tai reiškia, kad nuo užuojautos pereinama prie praktinės socialinės integracijos, pripažįstama neįgaliųjų teisė į darbą, skatinamas savarankiškas darbas, verslumas ir nuosavo verslo pradėjimas. O kaip yra iš tiesų?

Statistiniai tyrimai ir apklausos rodo, kad šiuo metu Lietuvoje neįgaliesiems sunku rasti darbą. Lietuvoje 2005 m. dirbo tik kas dešimtas žmogus, turintis negalią, iš jų 75% neįgaliųjų dirbo mieste, 25% – kaime. Tik 0,4% neįgaliųjų turėjo savo verslą. Ką likusieji veikia ir iš kokių materialinių lėšų gyvena, nežinome, o daugeliui iš mūsų visai neįdomu.

Kaip matome, neįgaliesiems skiriamas per mažas valstybės dėmesys ir finansavimas. Apie tai, kaip ši socialinė grupė leidžia laisvalaikį, ar turi galimybių įsidarbinti, užsiimti kultūrine veikla, kol kas rūpi tik jų artimiesiems ir likimo draugams. Tad kiekvienas savęs paklauskime, kaip aš, visuomenės narys, galėčiau prisidėti prie efektyvios neįgaliųjų integracijos į visuomeninį gyvenimą. Gal pradėkime nuo pozityvaus požiūrio į neįgaliuosius?..

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Nebūkime abejingi neįgaliesiems

Įvertinimas
Įvertinimas:
3.1
Jau įvertino: 1001

Įvertink!

Komentarai [ 4 ]
2009-03-03, 17:50:30
Vytautė rašo:
Gražus, įdomus straipsnis. Tikrai verčia susimątyti kas mes esame, kad tie žmonės kurie turi negalią visada lieka už "borto"? Juk kiekvienas žmogus, nesvarbu koks, nori ir žinoma turi teisę mokytis, dirbti ir dalyvauti įvairiuose rendiniuose, nebijodamas, kad kasnors tyčiosis ar užgaulios jį...
2009-02-25, 9:07:37
Jolita rašo:
gražus straipsnis.galvoju, kad iš tiesų žmonės visų pirma turėtų keisti savo požiūrį į neįgaliuosius, priimti juos tokius, kokie yra.sveikintinas straipsnis
2009-02-24, 19:49:41
Edvinas rašo:
Verčia susimąstyti...
2009-02-24, 18:28:18
Rūta rašo:
"Pats svarbiausias dalykas, kurio valstybė turi imtis – keisti visuomenės negatyvų požiūrį ir išankstinį nepalankų nusistatymą prieš neįgalius darbuotojus." Tai galėtų tapti gražia ateities vizija, o ir paskatinimas "Pradėkime nuo pozityvaus požiūrio į neįgaliuosius" labai sveikintinas.
Tačiau bent jau šiuo laikotarpiu tai labai sunkus uždavinys. Sąlygų, integruoti į darbo rinką neįgaliuosius, praktiškai nėra, kadangi šiuo - "krizės" - laikotarpiu net ir daugelis visiškai sveikų žmonių neturi darbo.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos