• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


KETVIRTADIENIS
2019-11-21


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


Pagrindinė"Pasukite į kairę, ten baltos durys..."
2010-02-10, 21:19:25
Ovidijus Stauskas


Vasario 8 dieną, pirmadienį, Utenos A. ir M. Miškinių viešąją biblioteką aplankė garsus Lietuvių rašytojas bei žurnalistas, kurį puikiai apibūdina paprastutė mįslė: "Vyrukas, dievinantis šlepetes, o jo tikrų tikriausias sūnus – padūkęs Zuika. Kas?". Taip, tai Vytautas Račickas, kuris į mūsų miestą užsuko, kad pristatytų savo naujausią romaną "Baltos durys". Šįkart skaitydami nebesutiksime veikėjų, tokių kaip smalsusis Edvardukas, kuris detektyvinius galvosūkius narpliojo triptike "Šlepetė". Autorius pasuko kur kas niūresniu keliu, vedančiu į narkomanų gyvenimą. Taigi jau pakeliui į susitikimą su ponu Račicku kirbėjo klausimas, kodėl nuotaikingas istorijas išstūmė gatvės gyvenimo tema?

Iki knygos pristatymo likus daugiau nei ketvirčiui valandos, bibliotekos konferencijų salė jau buvo perpildyta jaunuolių iš skirtingų Utenos mokyklų bei Vytauto Račicko kurybai neabėjingų vyresniosios kartos atstovų. Visgi renginio vedėjo pareigas ėjo grynakraujis "šapokiukas" Stepas Eitminavičius, todėl jau nuo pradžių sausakimšoje salėje vyravo tvarka bei puiki nuotaika. Pro gausų susirinkusiųjų būrį ponas Račickas kelią skynėsi lengvai, nes palyda išties tvirta: kartu su rašytoju atvyko žinomi aktoriai Jonas Braškys bei Larisa Kalpokaitė. Pastaroji pradėjo "Baltų durų" pristatymą trumpu sveikinimo žodžiu, lygindama rašybos bei aktorystės meną, tvirtindama, jog vaidmenys ateina ir išeina lyg svečiai, o knygos prisimenamos kur kas ilgiau. Larisa Kalpokaitė publikai padovanojo keletą muzikinių kūrinių, romansų, tačiau nuskambėjo ir viena iš Pauliaus Širvio baladžių.

Greitai muziką nustelbė Vytauto Račicko balsas. Įprasta, jog autoriui sunku laisvai kalbėti apie kūrinį, todėl su trumpa knygos istorija rašytojas supažindino skaitydamas ištrauką iš asmeninio archyvo. Pradėti romaną "Baltos durys" vyrą paskatino viena iš Vilniaus gimnazijos bibliotekininkių, pareiškusi nuomonę, jog stokojame rimtų, lietuviškų knygų jaunimui. Kaip tik tuo metu Vytautą neramino naujienos apie vis giliau į kvaišalų liūną klimstančius jaunus žmones. Rašytojas prisiminė kiek senesnį savo darbą "Nebaigtas dienoraštis", kuriame taip pat nagrinėjamas paaugliškas gyvenimas. Taip Vytautas Račickas netruko suprasti, jog tas dienoraštis privalo turėti pabaigą, ir kibo į juodraščius. Susirinkusiems autorius paaiškino, kad visas, net šmaikščiausias, jo knygas įkvėpė vaikų nelaimės, skriaudos. Mažesnieji skaitytojai "dorodami" "Zuiką padūkėlį" ar "Šlepetę" puikiai įsimindavo nuotykius bei linksmas situacijas, tačiau kartais nepastebėdavo sudėtingos pagrindių veikėjų šeimyninės padėties ar kitokių sunkių bėdų. Šiandieninis jaunimas vis greičiau ir lengviau supranta aplinkinio pasaulio subtilybes, pasiekia nuodėmingus malonumus, todėl Vytautas Račickas panoro opiausias problemas naujoje knygoje atskleisti kuo akivaizdžiau, netgi šiurpiau ar vulgariau, nes karti realybė – neišgalvota realybė. Būtent su ja romane kovoja vilnietis paauglys Genas. Verta paminėti romano pavadinimo istoriją. Rašytojas, norėdamas kuo artimiau susipažinti su narkomanais, ketino aplankyti reabilitacijos centrą. Darbuotoja kelią nurodė gan trumpai: "įėję į patalpas pasukite į kairę, ten baltos durys..".

Netrukus prabilo ir Jonas Braškys, kuris gyrėsi tiek dėmesio sulaukusį kūrinį perskaitęs "vienu prisėdimu". Aktorius išraiškingai skaitė labiausiai atmintyje įstrigusias ištraukas. Puslapiai apie pirmąjį vakarėlį, pažintis su merginomis bei įtemptus Geno ir bičiulių tarpusavio santykius priminė, jog baugi rizika neatsiejama nuo kasdienės rutinos.

Po trumpos turinio apžvalgos laukė Stepo staigmena. Prie mikrofono buvo pakviesti jo mokiniai, kurie jau skaitė "Baltas duris". Vieni dėkojo ponui Račickui už originalią istoriją, kiti ją komentavo, o Rūta Mačiulytė rašytojui prisipažino, jog tai ji prieš aibę metų parašė laišką tada dar vos pažįstamam Vytautui Račickui. Autorius pažadėjo, jog šįkart jis merginai parašys pirmas. Po simbolinių dovanėlių įteikimo Larisa Kalpokaitė vėl publiką "graudino" romansais.

Kaip įprasta, renginio pabaiga priklausė "kaltininkams". Jonas Braškys prisiminė dar keletą mėgiamų ištraukų ir žodį perleido Vytautui Račickui. Šis, nusistebėjęs tokia moksleivių gausa, paskaitė porą fragmentų iš apsakymų rinkinio "Sunku būti mokiniu", kuriuose atsispindėjo tiek naivi bei lengvabūdiška, tiek sudėtinga vaikystė. Po nugriaudėjusių plojimų autorius suskubo pasirašyti ant pristatymo dalyvių atsineštų knygų bei atsisveikinti.

Štai tokia buvo Vytauto Račicko viešnagė Utenoje. Nors ir trumpa, tačiau atsakė į pagrindinį klausimą apie drastišką kūrybinį šuolį: keičiasi visuomenė – keičiasi simboliai. Išdykę vaikai - į gatvinius paauglius, šlepetės – į tabletes. Noras išreikšti ir suprasti skaudžią jaunuolių patirtį pasilieka. To ir linkime rašytojui tolimesniuose darbuose!

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Problemų dorotojams – „Keliaujanti socialinė virtuvė“
Bibliotekų Savaitė Utenoje
Misija baigta
Ilgąjį penktadienį į raidžių lankas!
"Kam man tos simfonijos?"
"Pasukite į kairę, ten baltos durys..."
Namams - arklys, delnams - tautinė juosta
Šeštadieninė minčių liūtis
Idėjų pliūpsnis Utenoje
Maištingas Rokas beldžiasi...
Neburbuliuok pro šalį!
Šmurkšt į ežeriuką?
Vat ir PASIDARĖM!
Iš Milnoro dienoraščio. Pirmasis puslapis
Suklupę kryžkelėje
Be narkotikų – Tu "kietas"!
"Šilutė" nepasipriešino
Interviu su "T&T"
Hejdå, Sverige!
"Nebūk abejingas!"
Sportas po žiemos miego
Komandos kapitonas
Trūksta fantazijos
Rock Friday
NATO šalių krepšinio čempionato apžvalga

Įvertinimas
Įvertinimas:
2.9
Jau įvertino: 1024

Įvertink!

Komentarai [ 12 ]
2010-04-06, 21:09:23
Odeta rašo:
* ,,Pasukite į kairę, ten baltos durys.." ops:
2010-04-06, 21:07:08
Odeta rašo:
Knygos ,,Baltos durys" pristatyme pati dalyvavau, knyga sudomino, o ir pats pristatymas buvo nenuobodus.
2010-03-18, 11:36:34
A. rašo:
Man teko dalyvauti šiame susitikime. Knygos pristatymas buvo įdomus.
2010-03-18, 11:36:10
*R rašo:
Buvau šios knygos pristatyme. Knyga tikrai puikiai atskleidžia jaunimo užsiėmimus, jų bendravimą. Rekomenduoju perskaityti.
2010-03-17, 12:47:00
Mergina rašo:
Šitame susitikime pati nedalyvavau...
Tačiau ten buvo mano bendraklasiai, jiems labai patiko ir susitikimas paliko didelį įspūdį.
Draugai papasakojo apie naują knygą ir panorau kuo greičiau ją perskaityti.
2010-03-17, 11:42:16
Indre rašo:
Dalyvauju jau antrame V.Račicko knygos pristatyme.Rašytojo knygos būna pristatomos labai įdomiai
2010-03-17, 11:40:26
simona rašo:
Nuo pat pradinių klasių einu į V.Račisko susitikimus, perku knygas kurios mane sudomina taip pat ir šita knyga kuri buvo pristatoma renginyje patraukė mano dėmesį ir manau perskaitysiu ją.
2010-03-17, 11:31:00
Justė. rašo:
Mano manymu buvo labai idomus renginys.
Jau antrą kartą einu į V. Račicko knygų pristatimus ir niekada nenusiviliu.
2010-03-17, 11:29:15
Andrė rašo:
Čia yra trys geri dalykai: Vytautas račickas ir jo knygos, renginys, kuris buvo puikus ir šitas straipsnis, kuriame viskas dar puikiau parašyta
2010-03-17, 8:49:45
D.A. rašo:
Esu perskaičius bene visas Račicko knygas. Geras rašytojas. Smagu, kad parašė knygą ir truputį "suaugeliškesniems". Be to, paslaptingas pavadinimas..
2010-03-17, 8:43:27
Vytautas rašo:
Puikus renginys ,buvo verta apsilankyti.
2010-02-11, 12:05:42
Violeta rašo:
Saunuolis , Ovidijau-gerai rasai

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos