• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


ANTRADIENIS
2019-10-22


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėPepės, Karlsono, Emilio, Ronjos ir kitų vaikų mama
2010-04-01, 10:20:15
Eglė Daugsevičiūtė


Taip pat Madikės, Brolių Liūtaširdžių, Lotos... Galėčiau tik vardinti ir vardinti. O šių vaikų tikrai ne vienas ir ne du. Nors, tiesą pasakius, žodį – mama - turėčiau rašyti kabutėse, tačiau, nepykit mielieji kalbininkai, negaliu, nes manau, kad ji pati tikriausia šių personažų mama. Kas ji? Manau jau atspėjote. Astrida Lindgren – žymiausia Švedijos ir viso pasaulio vaikų rašytoja.

Sausi faktai. Rašytoja gimė 1907 m. lapkričio 14 d. Turėjo dvi sesutes ir brolį. O pati susilaukė dviejų vaikų: Karinos ir Larso. Pirmoji A. Lindgren knyga išleista, kai autorei buvo 37 – eri. Autorė parašė savo tėvų meilės pasaką "Samuelis Augustas iš Sevedstorpo ir Hana iš Hulto". Pepės Ilgakojinės vardas gimė Karinos galvoje, kai ši sirgo. Švedų rašytoja mirė 2002 m. sausio 28 d. Astrida Lindgren mirė sulaukusi garbingo 94 metų amžiaus. Švedijos vyriausybė po jos mirties įkūrė Astridos Lindgren Memorialinį Apdovanojimą A. Lindgren garbei. Šis apdovanojimas yra didžiausias pasaulyje piniginis apdovanojimas vaikų ir jaunimo literatūros rašytojams, kurio suma 5 mln. Švedijos kronų (apie 2mln. litų).

Šiek tiek vaikystės trupinėlių. Pati autorė vaikystėje buvo labai laiminga. "Joje buvo tiek meilės", - yra sakiusi Lindgren. Padaužų kaimas – visas Astridos vaikystės pasaulis su tokiais pat žmonėmis, žaidimais bei nuotaikomis, kurios aprašomos "Padaužų kaimo vaikai". Vaikystėje ji labai mėgdavo žaisti. Štai ką pasakoja rašytoja apie vaikystės žaidimus: "Ak, kaip mes žaisdavom. Nuo ryto iki vakaro. Nepailsdami, uoliai ir linksmai. Laipiodavom po aukščiausius medžius, šokinėdavom nuo vienos lentų šūsnies ant kitos lentpjūvėje. Vaikščiodavom stogo šelmeniu - gan aukštai – ir, jei būtume nukritę, bijau, žaidimai būtų pasibaigę. Pasidarydavom slėptuves šiene ir įvairiausius požeminius urvus bei olas didžiulėje pjuvenų krūvoje. Statydavomės žaidimo trobeles ganyklose aplink namus, žaisdavom cirką virš avidės ir Raganą tamsiais rudens vakarais..."

Kai kas neįtikėtino. Astrida Lindgren parašė per 70 (!) knygų vaikams, scenarijų ir pjesių. Didžioji knygų dalis išverstos į 85 kalbas ir išspausdintos daugiau nei 100 šalių. Rusvaplaukė strazdanė – Pepė Ilgakojinė – išversta į 51 pasaulio kalbą. Šios knygos parduota daugiau nei 40 mln. egzempliorių. Pepė pasirodė Vietname, Tailande, Korėjoje, Kinijoje... Jei visas Astridos Lindgren knygas sukrautume vieną ant kitos išeitų 175 Eifelio bokštai. O suguldžius į eilę galėtume apjuosti Žemės rutulį net tris kartus!

Bibliotekoje aptikusi knygą ,,Mes varnų saloje" staiga prisiminiau rašytoją. Rašytoją, kuri parašė apie mano draugą Karlsoną, kuris gal ir dabar kabariojasi ant stogo, apie nenuoramą Emilį ir jo išdaigas, apie Pepę, Tomį, Aniką ir jų nuotykius bei daugelį kitų mano vaikystės draugų. Ir staiga supratau, kad vaikystė nebūtinai turi pasibaigti užaugus. Žaidimai, išdaigos, krykštaujantis juokas niekur nedingsta, visa tai lieka su mumis ir visose A. Lindgren knygose.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Kas man yra gailestingumas?
Likus iki Kalėdų tik kelioms akimirkoms...
Pepės, Karlsono, Emilio, Ronjos ir kitų vaikų mama
Visa tiesa apie sapnus
"Argo 2010"
Laiškas Seneliui
Olimpinis ugdymas A. Šapokos gimnazijoje
Utenos absolventai
Mokslo ir žinių diena
"Osvencimas – mano miestas, tavo atradimas"
Gauki riestainio skylę!
Sveikos mitybos diena
Laiškas Gerbiamajam Donatui
Kova tęsiasi
Mergaitė, kuri niekada nebus mylima (II dalis)
"Vardan Lietuvos!"
Mergaitė, kuri niekada nebus mylima (I dalis)
3,5% riebumo kefyras
Šapoka šiandien...
Joninės!
Vasarą į darbą!
Mokslo šaknys karčios...

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1085

Įvertink!

Komentarai [ 0 ]

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos