• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


ANTRADIENIS
2019-10-22


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


StudijosStudijos Danijoje
2009-12-17, 23:05:21
Tomas Vytas


Aplinka.
Danija – piečiausia Šiaurės Europos šalis, jungianti Vidurio ir Šiaurės Europą. Kadangi didžiajai daliai klimato daro įtaką šiltoji Šiaurės Atlanto srovė, net ir žiemą temperatūra retai kada nukrinta žemiau 0 o. Danai be galo daug dėmesio skiria gamtai bei aplinkos taršos mažinimui, todėl vietoje kelionės į darbą mašina ar autobusu jie mieliau renkasi dviratį. Užmiesčiuose neaprėpiamo platumo javų, kukurūzų bei rugių laukai tikrai nustebins kiekvieną. Drėgnas šalies klimatas turi didelę įtaką augalijai, todėl pavasarį augalų žydėjimas tampa nuostabia atrakcija kiekvienam, nes tuomet pasiėmęs dviratį gali nuvažiuoti už miesto ir grožėtis bundančia gamta.

Darbas. Pinigai.
Danijos pinigas – Krona.

1 LTL = 0.46 DKK.

Minimali alga Danijoje yra ~100 DKK. Pinigai mokami už išdirbtas valandas. Tad jeigu per dieną dirbi 7-8 valandas, per dieną uždirbi apie 700-800 DKK. Taip dirbant visą mėnesį , be savaitgalių, iš viso yra apie 140h . Tad per mėnesį - apie 14 000 DKK. Tikrai nemaža suma.

Susirasti darbą Danijoje nėra ypatingai sunku, bet nėra ir lengva. Ypač jeigu nesi studentas ir neturi dokumentų, patvirtinančių tavo apsistojimo Danijoje tikslą. Priklausomai nuo to, kaip ieškomasi darbo, taip ir randama. Vieni iš pirmųjų darbų būna biurų arba barų valymas, pašto išvežiojimas.

Vyraujančios baudos už nusižengimus, tokius kaip važiavimas autobusu be bilieto , perėjimas per gatvę degant raudonam šviesoforo signalui - 600 DKK. Jeigu nesusimokama per 2 savaites - 850 DKK, o jeigu ir tada nesusimokėsi, turėsi reikalų su advokatais, o jiems gali tekti sumokėti ~2000DKK. Tad dideli pinigai gali greitai dingti.

Maistas.
Danų nacionalinis maistas – kotletai su kopūstais baltame padaže (kadangi dar nesu ragavęs šio patiekalo, nežinau tikslesnio apibūdinimo).

Parduotuvėse ne kiekvienas studentas leis sau paišlaidauti. Pasigaminti Danijoje vadinamą studentų nacionalinį patiekalą – sumuštinį (margarinas + batonas + pjaustyta saliami dešra) kainuoja atitinkamai 8DKK + 7DKK + 8DKK = 21DKK / 0.46LTL=~10 litų. Namuose mėgstantiems skaniai ir sočiai pavalgyti čia kartais gali kilti problema, ar skaniai, ar sočiai pavalgyti. Kainos tikrai yra nemažos. Išskyrus tuos atvejus, kada randi nukainotų prekių, nes jos čia tikrai būna labai pigios. Alus taip pat nėra pigus – pigiausias 0.3l talpos buteliukas kainuoja 3 kronas (įskaičiuojant+1kroną už tarą). Kitos rūšies alus svyruoja nuo 10 kronų iki 20 ar net daugiau už 0.5l talpos buteliuką.

Būstas.
Danijoje už buto, namo ar kambario nuomą žmonės prašo velniškai daug pinigų (neretai net 8000-10000 DKK per mėnesį), kartais reikia sumokėti depozitą, iš kurio, pasibaigus nuomos sutarties laikui, atskaičiuojami pinigai už padarytą žalą butui (jeigu jos yra).

Šiuo metu gyvenu prieš metus renovuotame bendrabutyje. Su manimi dviejų kambarių bute gyvena porelė. Turime nuosavą virtuvę, dušą, tualetą – žodžiu, gyvename kaip tikrame bute. Mėnesinė nuomos kaina yra 3000 DKK. Papildomai kas tris mėnesius tenka mokėti sąskaitas už internetą bei elektrą.

Dauguma studentų gyvena bendrabučiuose su bendra virtuve. Būstą studentams padeda susirasti tam tikros organizacijos, tačiau vienintelė problema – kartais ilga ir velniškai lėtai judanti į bendrabučius apsigyventi skubančių žmonių eilė.

Mokslas.
Mokslas Danijoje yra nemokamas visiems Europos Sąjungos šalių piliečiams. Tačiau knygos kainuoja nemažai, todėl geriausias būdas jas gauti - atsisiųsti iš interneto ir jas tiesiog atsispausdinti arba perpirkti iš vyresniųjų studentų.

Mokytojas Danijoje – tavo draugas. Jo nereikia vadinti Ponu/ia ar Tamsta ar dar kaip nors. Visus mokytojus vadiname vardais. Iš savo patirties galiu pasakyti, jog kartais mokytojų dėstoma medžiaga yra tikrai sunki ir dažnai - nenuosekli. Tačiau visada yra galimybė pasiklausti, paprašyti pagalbos. Mokytojas su malonumu tau padės, o jo akyse iš karto pakilsi, nes jis žino, jog tu tikrai nori kažką išmokti.

Daugiakultūriškumas.
Danijoje 91% visų gyventojų yra danų kilmės. Likusieji yra imigrantai arba neseniai imigravusių žmonių palikuonys. Daugiau nei 86% žmonių moka angliškai, 58% vokiškai ir ~12 % - prancūziškai. Tad, kaip rodo statistika, mokant anglų kalbą, čia tikrai nepasiklysite. Kadangi visi imigrantai dažniausia plūsta į didžiuosius miestus, man tenka susipažinti su žmonėmis iš įvairių pasaulio kampelių tiek darbe, mokykloje, tiek gatvėje. Susiradau draugų iš Danijos, Rumunijos, Lenkijos, Latvijos, Vokietijos, Japonijos, Farerų salų, Bulgarijos, Didžiosios Britanijos. Tai yra puikus būdas plėsti savo akiratį ir atsikąsti bent po mažą gabalėlį kitų pasaulio kultūrų.

Pora įdomių nuorodų apie šalį, miestą bei akademiją, kurioje aš mokausi.

http://www.youtube.com/watch?v=z7p8kF-zo2M Danija, Aarhus miestas, Aarhus Business Academy.
http://www.youtube.com/watch?v=3zq5hwec7Lc&feature=fvw Danija – aarhus miestas.
http://www.youtube.com/watch?v=fTGKUwMegZ4&feature=related – Danija –laimingiausia pasaulio šalis.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Studijos Danijoje

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 675

Įvertink!

Komentarai [ 2 ]
2013-03-18, 18:42:26
Stanis rašo:
Padaryta klaida, ne 1 LT vertas 0.46 kronos, o 1 Krona lygi 0.46LT.
2010-01-04, 18:23:36
Mindaugas rašo:
Tomai, kokio velnio užusienin išsigrūdai?

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos