• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


KETVIRTADIENIS
2019-11-21


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėSveikos mitybos diena
2009-03-01, 20:04:01
Eglė Daugsevičiūtė


Vasario 25 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vyko Sveikos mitybos diena. Tai buvo pirmas toks renginys Šapokos mokykloje (o gal ir visoje Utenoje). Pagrindinė šio renginio organizatorė biologijos mokytoja V. Karnickienė su mokinių pagalba surengė tikrai nuostabų renginį. Norėčiau paminėti, kad Sveikos mitybos organizatorių informacinis stendas apie sveiką mitybą jau kurį laiką puikavosi mokyklos valgykloje.

Sveiko mitybos diena tikrai buvo neįprasta mokykloje. Vietoj dviejų ilgųjų pertraukų buvo padaryta viena ilgoji pertrauka, kuri buvo pamokos trukmės. Jos metu mokyklos valgykloje vyko pagrindinė šio renginio dalis.

Valgykloje puikavosi keturi degustaciniai stalai su sveiku maistu. Juos ruošė patys mokiniai iš savų (tėvų) kišenių. Patiekalų asortimentas buvo platus. 1b klasė paruošė egzotiškų kiniškų vištienos salotų. Mano duomenimis šio maisto buvo daugiausiai, bet jis greičiausiai ir pasibaigė. 1c klasė liko ištikima lietuviškiems vaisiams ir daržovėms. Ant šios klasės stalo puikavosi morkų ir obuolių salotos. Smaližiai nebuvo užmiršti ir galėjo apsilankyti prie 2e klasės stalo, ant kurio puikavosi javainių batonėliai. Ši klasė taip pat paruošė, mano manymu, ne kiekvienam įprastų suziki sumuštinių. Valgykla buvo sausakimša, o prie stalų būriavosi mokiniai ir mokytojai. Maistas greitai buvo suvalgytas (galbūt mokiniai pasinaudojo galimybe nemokamai pavalgyti ir tą dieną mokyklos valgykloje nieko nepirko). Organizatorių tikslas buvo parodyti, kad sveikas maistas tai ne kokia beskonė kruopų krūva. Maistas gali būti ir skanus, ir sveikas.

Mokyklos valgykla atliko savo namų darbus Sveikos mitybos dienai paminėti. Tarp meniu neliko jokių salotų, mišrainių su majonezu. Taip pat iš valgiaraščio buvo išimtos "Marčios" - keptos duonos salotos. Tarp garnyro nebeliko bulvių košės - ji pakeista kruopų koše bei kopūstų ir morkų salotomis. Valgiaraštyje nebuvo nieko kepto. Išduosiu paslaptį: net kepsnys buvo troškintas vandenyje. Bet mokiniai vis tiek taip pat godžiai valgė maistą, stovėjo milžiniškose eilėse kaip ir bet kurią kitą dieną. O valgyklos stalus puošė kažkokie žalumynai (pavadinimo nežinau).

Ne vieną šokiravo vaizdas, išvydus visų garbinamus kavos ir saldainių aparatus. Jie buvo užklijuoti mėlynais popieriaus lapais, apvynioti STOP juosta, ant jų kabėjo užrašas: "Šiandien sveikos mitybos diena". Jie neveikė. Mirčių - nulis. Isterijų - keletas. Pasipiktinimo - pakankamai. Nors nei vienas iš "mokinių - pagonių" nemirė, nepuolė plešyti apribojimų. Mokiniai neverkė (kiek mačiau) ir nesedėjo apsikabinę juos. Tačiau skundėsi, kodėl šiandien neturės progos praryti keletą "Snickers" šokoladukų su E "prieskoniu". Daugelis merginų samprotavo, kodėl negalės išgerti "dozės" sintetinės kavos, kuri padeda blaiviai mąstyti per pamokas. Kad ir kaip bebūtų Sveikos mitybos dieną "stabai neveikė".

Renginys buvo labai sėkmingas. Visas maistas suvalgytas, stalai tušti. Mokiniai, mokytojai sočiais pilvais prašė tokių renginių daugiau. Prie valgyklos durų vykusio balsavimo "Ar reikalingos tokios dienos mokykloje?" rezultatai: TAIP 245, o NE 55 (turbūt šie žmogeliukai "aparatiniai"). Kad ir kaip bebūtų, nors toks renginys buvo pirmasis A. Šapokos gimnazijoje, bet tikėkimes tikrai ne paskutinis.


Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Kas man yra gailestingumas?
Likus iki Kalėdų tik kelioms akimirkoms...
Pepės, Karlsono, Emilio, Ronjos ir kitų vaikų mama
Visa tiesa apie sapnus
"Argo 2010"
Laiškas Seneliui
Olimpinis ugdymas A. Šapokos gimnazijoje
Utenos absolventai
Mokslo ir žinių diena
"Osvencimas – mano miestas, tavo atradimas"
Gauki riestainio skylę!
Sveikos mitybos diena
Laiškas Gerbiamajam Donatui
Kova tęsiasi
Mergaitė, kuri niekada nebus mylima (II dalis)
"Vardan Lietuvos!"
Mergaitė, kuri niekada nebus mylima (I dalis)
3,5% riebumo kefyras
Šapoka šiandien...
Joninės!
Vasarą į darbą!
Mokslo šaknys karčios...

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1290

Įvertink!

Komentarai [ 21 ]
2009-03-06, 12:51:51
Dovilė rašo:
Man kyla įtarimas, kad su tuo balsavimu šiek tiek kitaip turėjo būt. Su kuo kalbėjau, nepasitenkinusių buvo ženkliai daugiau nei visa šia akcija patenkintų. Per tą pertrauką tikrai norėjau valgyt, tačiau ar aš spėjau? O gi ne. Ir paklauskit kodėl. O, rankų miškas. O gi todėl, kad eilė nemažėjo. Todėl suskambėjus skambučiui visa pikta kaip senas vėžlys nuėjau tiesiai į pamoką, negalėdama net pilno E "vitamino" Snickerso suvalgyt, nes jie, mat, užklijuoti. Ir pro jūsų "balsadėžes" ėjau ir praėjau, nes jei bent žodį man būtų kas pasakęs, būčiau ir su visais batais suvalgius.
uff išsiliejau, net geriau. kas čia dar, tikrai kažką norėjau pasakyt.. a!
pamokos baigėsi 10-čia minučių vėliau. nu nu. per 8-ą pamoką sėdi ir į laikrodį žiūri, o čia dar ir sėdėt ilgiau reikia. mirtis visiška.

neužskaitau čia jūsų šitos balalaikos, veltui savo (tėvų) pinigųs išmetėt, moksleivių laiką, nervus ir nuotaikas.
adios
2009-03-02, 20:14:41
langueur rašo:
Be to be bulviu koses mokiniai tik viena diena maniau istvere
2009-03-02, 20:12:17
Jomantė rašo:
Egle-> Aš valgiau, bet negavusi bulvių košės nusivyliau
Šiaip nevalgau mokykloje todėl, kad užknisa stovėt eilėse.

Tautieti-> iš bulvių košės aš tikiuosi, kad ji bus pripažinta sveiku maistu, ir sveikos mitybos dienoje nebus išbraktas iš sąrašo.
2009-03-02, 19:44:40
langueur rašo:
Jomante, tu mokykloi iš vis nevalgai!!!
tautieti, gerai ir išmintingai pasakyta
2009-03-02, 19:18:02
tautietis rašo:
Kažkada Jūsų mokyklos kotletas bėgiojo, vizgino uodegą ir lojo, o paukštienos kepsnys turėjo dyglius, ant jų nešėsi obuolį ir spaudinėjo judriuko mygtukus, mat "ledą" užsisakė. Ko jūs apskritai tikitės iš mokyklos maisti ir iš bulvių košės?
2009-03-02, 19:10:05
Jomantė rašo:
O ar krakmolas yra blogai? Juk krakmolas jeigu neklystu yra anglevandenis, o jis yra reikalingas oranizmui.
2009-03-02, 19:08:05
Jomantė rašo:
Egle-> Pjaustant daržoves kubeliais yra prarandama daug vitaminų esančių jose.
Cituoju (iš tavo komentaro) : "Bet bulviu košė yra daug nesveikiau nei vaisiai ir daržovės".
Mane šiaip asmeniškai papiktino toks dalykas, kad bulvių košė buvo išimta kaip garnyras.
Nors bulvių košė ir nėra gaminamos iš ŠVIEŽIŲ bulvių, bet negi nesimokei biologijos? Užtektinai vitamino C yra ir rūsiuose laikomose bulvėse. Iki pavasario vitamino C lieka maždaug apie trečdalį. Palygink visą kiekį su pačia bulve.
2009-03-02, 18:59:56
Eglė rašo:
Nu jo, iš tikrųjų sakiau, pamiršau
Bet paargumentuosiu tuo , kad bulvese daug krakmolo
2009-03-02, 18:56:54
langueur rašo:
Jomante, o tu manai, kad ta bulvių košė, kuri būna yra pagaminta iš tavo močiutės bulvių?
Bulvės laikant vitamino C nuolat mažėja, negi tu manai, kad ta bulvių košė iš šviežių bulvių?
bet aš nesuprantu, pasakiau, kad bulviu košė pakeista kitais garnyrais, bet aš nesakiau kad ji bloga. Tai kas netinka?
2009-03-02, 18:38:16
Jomantė rašo:
Egle-> Bulvė šiaip irgi daržovė Ir pridėkim okį dalyką: jeigu mano močiutė gamina bulvių košę savo rankomis augintom bulvėm, kurias visa šeimynėlė sodino ir kasė (neduok dieve, kaip kokie kurmiai xD) ir paskui padarė bulvių košę su ožkos pienu (kitokio gyvulio močiutė neturi xD) tai čia vadinasi nesveikas maistas? Brangioji, prašom remtis argumentais, kad bulvių košė nesveikas maistas. Arba logiškai paaiškint prašyčiau.
O aš tau va taip paaiškinsiu. Remiuosi tavo straipsniu. Cituoju: "ant stalo puikavosi morkų ir obuolių salotos" Morkos kartais neauga tokioje pat žemėje kaip ir bulvės? Tai kaip jos gali būt kenksmingos. Sviestas. Tikras naminis sviestas irgi kenksmingas?
2009-03-02, 18:36:11
langueur rašo:
Turesiu omeny
Nematau prasmes ginčytis, kuri daržovė sveikesnė
2009-03-02, 18:20:01
Ponas M. rašo:
Turiu pastebėtoi, jo bulvė irgi daržovė, be to, iš angliavandenių grupės - ji viena sveikiausių [kiti angliavandeniai - geriausiai mums žinomi saldumynai]...
O šiaip, siūlyčiau plėsti žodyną, nes žodis "puikavosi" vienoje pastraipoje paminėtas tris kartus, o tai šiek tiek erzina, kaip, beje, ir kabutės, kurias reikėtų vartoti saikingai
2009-03-02, 17:22:10
langueur (autorė) rašo:
????----> tai tikrai buvo metafora, o ne tiesioginis palyginimas.
Jomante----> Bet bulviu košė yra daug nesveikiau nei vaisiai ir daržovės
Gyly----> Šiaip čia informacinis, bet kad jis nebutu toks nuobodus, tai indųjau keletą savo replikų.
Ir po velnių ant aparatinių žmonių aš nevarau!
2009-03-02, 16:36:02
Gylys rašo:
Taip ir nesupratau ar šis trapsnis buvo satyrinis ar informacinis. Manau kad jei rašai informacinį straipsnį nereikėtų taip "stumti" ant žmonių, kurie gyvena ne tokį gyvenimo būdą kaip dauguma, juolab kiek žinau pati mėgstate užkasti E "prieskonių" pagardintų "patiekalų"
2009-03-02, 15:00:39
Jomantė rašo:
???-> čia mano akimis žiūrint yra metafora. Galbūt tu ją ne taip supratai.
Paimkime pavyzdį "verkti kruvinomis ašaromis". Juk tu supranti, kad šita metafora reiškia graudžiai verkti, o ne verkti krauju. Na tuo tikru krauju.
"Mokiniai - pagonys" garbina apratą. Savotiškas garbinimo objektas. Taigi nereikia čia taip prisikabinti ir viską aiškinti taip logiškai. Pasitelkime daugiau fantazijos.
Ne viskas turi būti kaip iš švento rašto. Jeigu nesupratai, pasiskaityk dar kartą.

Egle, dabar atėjo metas tau duot velnių. Mieloji, ar yra skirtumas tarp to tariamai sveiko maisto ir bulvių košės? Deja mieloji, nežinai kiek tie mūsų vaisiai ir daržovės ir visos kruopytės iki mūsų keliauja. Aišku, palaistoma pesticidais, kad greičiau augtų, dar ten visko pridedama yra. Čia jau iš tiesų tuoj nebebus skirtumo, tarp obuolio ar kokio 'snikers'o".
2009-03-01, 22:41:47
??? rašo:
(žinau kas yra pagonys) nepyk, bet man labai nepatiko šis palyginimas. "Pagonys tai tokie žmonės kurie garbina stabus " - tai nėra visai tiesa, tik iš dalies (manau, labiau iš krikščioniškosios pusės ). Jei kalbame apie Baltų religija, negalima teikti kad tai tik stabų garbinimas. Baltų religija yra grindžiama ne apreiškimu, o protėvių per ilgus amžius sukaupta ir sukoncentruota, etninėse tradicijose atsispindinčia patirtimi. Tai ne tik stabų garbinimas, bet ir supratimas, kad pasaulis yra visuotinai gyvas, darnos principas, protėvių pagerbimas ir t.t.
todėl tas pasakymas "mokinių - pagonių" primena kronikose užrašytus krikščionių misionierių ir vienuolių pasakojimus antai " tie laukiniai pagonys, garbinantys stabus, žalčius ... "
2009-03-01, 22:03:05
Eglė rašo:
Pabandysiu paaiškinti. Pagonys tai tokie žmonės kurie garbina stabus. Senovės Lietuvoje tai buvo Perkūnas, Ąžuolas, ugnis ir kt. Mintis buvo tame, kad mokiniai garbina saldainių, kavos aparatus. (jie tarsi tie stabai, Dievai)
2009-03-01, 21:53:22
??? rašo:
"mokinių - pagonių" - nesupratau ką šis pasakymas turėtų reikšti. gal ir nesu be galo intelektuali, bet žinau jog krikščionių bažnyčia Pagonimis laiko visus netikinčius į šventą raštą. Kaip tai susieję su straipsniu apie maistą ??
2009-03-01, 21:18:24
Eglė rašo:
O tai kas sako, kad mes jų nemylim.?
2009-03-01, 21:13:17
meno_forma rašo:
Norėjau pasakyti, kad ir tokį žmogų reikia mylėti.
2009-03-01, 21:12:43
meno_forma rašo:
Ir "Aparatinis" žmogus yra ŽMOGUS.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos