• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


SEKMADIENIS
2019-12-08


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėTolerancija. Kam ji reikalinga?
2011-02-07, 21:31:08
Jovilė Palubinskaitė


Kiekvienas žmogus pasaulyje, kad ir koks jis būtų, yra individuali asmenybė. Jis turi savo stilių, pomėgius, interesus, laikosi savų įsitikinimų ar nuostatų. Ir tai yra pagrindiniai bruožai, kurie skiria asmenybes vieną nuo kitos. Tačiau kartais tai yra priežastis, dėl kurios prasideda patyčios, panieka, ginčai, asmens sumenkinimas. Juk negalima neigti, kad pasaulyje nėra žmonių, kurie nenori teigiamai žiūrėti į tuos, kurie yra šiek tiek kitokie. Todėl ir atsirado tokia sąvoka „tolerancija“, kurios reikšmę, manau, nesudėtinga suprasti.

Pats žodis „tolerancija“ yra kilęs iš lotynų „tolerantia“, reiškiančio kantrybę. Tačiau, dabar mes galime sutikti labai daug šio žodžio reikšmių. Kadangi kiekvienas žmogus tai supranta savaip. Galbūt vienam šis žodis reiškia pagarbą kitam žmogui, jo požiūriams, interesams. Kitam tai asocijuojasi su papraščiausiu draugiškumu, o trečiam – tai draugystė.

Tačiau, taip pat yra daugybė žmonių, kurie nė nenumano kas tai per žodis “tolerancija”. Jiems jis nieko nereiškia. Galbūt to nereikia, nes šie asmenys ir taip yra labai tolerantiški, pakantūs kitų atžvilgiu. Tačiau, yra ir tokių, kurie nenori net žinoti ką tai reiškia. Todėl galima daryti išvadas, kad tokie asmenys arba nenori būti tolerantiški, arba tiesiog nori būti kitokie nei kiti.

Bet, kad ir kokie mes būtume, nė vienas nesame apsaugoti nuo diskriminacijos, t. y. žmonių nuostatos, kad jeigu tu esi kitos tautybės, rasės ar kito tikėjimo žmogus, būsi nustumtas į antrą planą. Galbūt niekas su tavimi nesišnekės, niekas nenorės nė pastebėti, jie šalinsis tavęs. O tai nėra labai malonus jausmas. Diskriminacija yra skirstoma į dvi rūšis: tiesioginę ir netiesioginę. Tiesioginė – tai dėl tavo išvaizdos, rasės, tautybės, religijos pasirinkimo su Tavimi kiti žmonės elgiasi ne taip, kaip su kitais, tokioje pačioje situacijoje. Pavyzdžiui, jeigu kas nors pradės šaipytis iš asmens, tai kiti jį užstos, norės apginti, bet gali būti, kad kurio nors jie nenorės palaikyti ir tai jau bus vadinama tiesiogine diskriminacija. O netiesioginė diskriminacija – tai toks kitų asmenų požiūris, kai tiesiogiai jis tau nekenkia. Pavyzdžiui, gal kai kitas žmogus tau ką nors pasakys, tai atrodys tik paprastas pasakymas ar pastebėjimas, tačiau kartais tai gali būti posakis, kuris įstumia žmogų į labai nepatogią padėtį.

Todėl mes turime išmokti būti tolerantiški kitiems. Juk pagalvokite, jeigu mes kiekvienas nors kartą atsidurtume tokioje situacijoje, kur būtume diskriminuojami, tai suprastume, kodėl reikia būti supratingiems kitų atžvilgiu.

Vienas iš būdų sustabdyti pasaulyje diskriminaciją, yra tolerantiškumas ir sugebėjimas toleruoti tuos dalykus, kurių mes ir nemėgstame. Toks požiūris gali padėti ne tik kitiems, bet turėti didelės naudos ir mums patiems. Kiekvienas žmogus, didelis ar mažas, gali pakliūti į situaciją, kurioje išgelbėti gali tik kito nuomonės ir įsitikinimų toleravimas. Jeigu nors kas penktas iš mūsų būtų draugiškas, supratingas ir pakantus kitiems, pasaulis būtų daug gražesnis, malonesnis, šviesesnis ir spalvingesnis.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Tolerancija. Kam ji reikalinga?

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 770

Įvertink!

Komentarai [ 0 ]

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos